Zlom v Sýrii : syrská armáda obklíčila islamisty v Allepu

Syrským vládním jednotkám ze 4. mechanizované divize se podařilo po měsících tvrdých bojů v městském prostředí obsadit strategické čtvrti Bani Za’id a Layramoun. Vstříc jim postupovaly elitní Tygří síly, které obsadily silnici Castello a předměstí. Společně a definitivně uzavřeli zásobování obklíčených islamistů ve městě Allepo.

Následky pro islamistické milice obklíčené ve městě budou katastrofální. Bez možnosti přísunu posil, munice, zbraní, léků a zásob je jejich budoucnost v podstatě jasná. Syrská vláda se dohodla s islamisty z Fatah Halab na možnosti evakuace civilistů, výměnou za průchod zbytků obklíčených islamistů z Bani Za’id do východní části města. Společně s ruskou armádou připravuje současně obří humanitární operaci. Byly vyznačeny čtyři evakuační koridory, kterými se mohou dostat obyvatelé z obklíčeného území do zóny kontrolované syrskou vládou. Průchody jsou otevřené nejen pro civilisty, ale i pro islamisty složící zbraně, jejich rodiny i pro zahraniční žoldáky. Odhadem žije pod kontrolou militantů ve východní část města od 200 do 400 tisíc lidí, naproti tomu ve vládních čtvrtích žije kolem 1,4 milionu obyvatel.

Okrsek Bani Za’id nechvalně proslul zejména díky masovému ostřelování kurdských civilistů v sousední čtvrti Sheikh Maqsud a západních čtvrtí Allepa kontrolovaných vládou. Jednalo se o nejsilněji opevněnou čtvrť povstalců, která udržovala přístup do města po dálnici Castello. Pád islamistické pevnosti má velký psychologický dopad na vzbouřence. Velitelé některých militantních skupin už dali najevo ochotu složit zbraně. Tomu jistě pomohla i nová tříměsíční amnestie vyhlášená syrským prezidentem Bašárem Asadem. Na prosazení amnestie má velkou zásluhu i ruské ministerstvo obrany. Po zkušenostech v Čečensku chce předejít dalším zbytečným ztrátám na životech na obou stranách.

Ovládnutí Allepa zásadně ovlivní další průběh syrského konfliktu. Rusům se navíc podařilo v rámci diplomatických aktivit přesvědčit už přes 294 měst a obcí k uzavření příměří se syrskou vládou. Vedle těchto oblastí se k příměří připojilo i 61 miliantních opozičních skupin. Situace uvnitř Sýrie se tak začíná významně měnit ve prospěch syrské vlády a jejích spojenců.

Komentáře

komentářů

obklíčení Allepa
TOPlist