Vyrazil první testovací vlak na trase Čína – Kazachstán – Turkmenistán – Írán

Projekt Nové Hedvábné stezky získává první reálné rysy. První zkušební kontejnerový vlak vyrazil po železniční trase Čína – Kazachstán – Turkmenistán – Írán. Informují o tom místní sdělovací prostředky.

Testovací jízda se organizuje kvůli vyladění regulérních transportů na této nové železniční cestě. Vlak naložený nejrůznějším zbožím vyjel na konci ledna z čínského města Yiwu ve východní provincii Zhejiang a během 9 dnů překonal vzdálenost 7908 kilometrů. Překročil hranici Kazachstánu a dojel do turkmenské stanice Serhetyaka.

Turkmenský úsek nové transnacionální železnice vede ze stanice Serhetyaka do Sarakhs na turkmensko-íránské hranici. Tento úsek měří 1156 km. Specialisté odhadují, že během několika dní dojede vlak do koncové stanice, hlavního města Íránu – Teheránu.

V závislosti na potřebách přepravců se na území Turkmenistánu mohou realizovat dvě trasy. Do jihovýchodního a nebo severního Íránu.

Celková délka nové železniční cesty měří okolo 10.000 kilometrů, a trvá okolo dvou týdnů. To je průměrně dvakrát rychlejší než námožní cesta, která trvá 23 – 30 dnů.

Podle mínění specialistů umožňuje železniční trasa doručit náklad z východní Číny do Perského zálivu tím nejefektivnějším způsobem.

Realizace dopravního koridoru se stala možnou po dokončení stavby mezinárodní železnice Kazachstán – Turkmenistán – Írán, která bylo otevřena v prosinci 2014. O významu koridoru svědčí i účast na slavnostním otevření trasy, kterého se zúčastnili i prezident Turkmenistánu Gurbanguly Berdimuhamedow, prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbajev a prezident Íránu Hasan Rúhání.

Komentáře

komentářů

TOPlist