Vítr se otáčí : Velká Británie podpoří ruský plynovod Severní Proud 2

Zvláštní zástupce britského ministerstva zahraničí v otázkách změny klimatu, Sir David Anthony King řekl, že Velká Británie je zainteresována na vybudování plynovodu „Nord Stream-2“. Proto jej podporuje a nesnaží se jej zablokovat.

„Nesnažíme se to zablokovat“, řekl King pro agenturu RIA Novosti, „Máme zájem o plyn“.

Velká Británie je silně závislá na dovozu zemního plynu, a to především z Norska. Domácí produkce téměř neexistuje, a odmítnutí uhelných elektráren znamená zvýšenou spotřebu plynu. Kromě toho, se těžba v Norsku a v Severním moři obecně snižuje. Tento proces bude v příštích letech zesilovat, proto země potřebuje další dodavatele.

Využití LNG je samozřejmě možné, ale to jsou docela drahé projekty, které vyžadují velké investice, a Spojené království, s ohledem na ztráty spojené z vystoupením z EU, není v pozici, aby aktivně utrácelo peníze.

Kompletní odmítnutí uhlí se očekává po roce 2025, takže úřady mají ještě čas na řešení problému.

Připomeňme, že „Nord Stream-2“ se bude skládat ze dvou potrubí s celkovou kapacitou 55 miliard krychlových metrů plynu ročně. Bude veden po dně Baltského moře, z Ruska do Německa. Partnery Gazpromu jsou korporace Engie, OMV, Shell, Uniper a Wintershall.

Nyní je hlavním problémem pro realizaci projektu pozici Evropské komise, stejně jako Polska, které vystupuje proti výstavbě v očekávání ztrát z ukončení transitu plynu přes jeho území. Tyto otázky musí být vyřešeny v blízké budoucnosti, protože strany, včetně evropských partnerů v rámci projektu, hledají možnosti.

Německo a několik dalších evropských zemí mají zájem o ruský plyn, a nyní projekt získal i podporu Velké Británie.

Komentáře

komentářů

nord-stream
TOPlist