V Nizozemsku posbírali podpisy pro referendum proti asociaci s Ukrajinou

V Nizozemsku bylo nasbírán potřebný počet podpisů k provedení referenda proti ratifikaci asociační Dohody o přidružení Ukrajiny k EU. Uvedla to v neděli iniciativní skupina GeenPeil na své stránce v Twitteru. „Oficiální počet digitálních podpisů: 451 663“ – píše se v prohlášení.

Jak píše EUobserver, posbírat podpisy se podařilo díky intenzivní on-line kampani satirického blogu GeenStijl, skupiny obyvatel Burgercomite ES („Výbor občanů EU“) a euroskeptikům z „Fóra pro demokracii“.

„Je velmi rozšířená nespokojenost s tím, am se pohybuje evropský projekt“, – řekl jeden z iniciátorů kampaně v komentáři místnímu tisku. „Jsme svědky nové demokratické revoluce“, dodal.

Připomeňme, akční týmy měly shromáždit 300 tisíc podpisů do pondělí 28. září, aby vláda byla povinna provést poradní referendum.

Nyní musí být ověřena pravost podpisů, následně Volební rada Nizozemska vyhlásí referendum.

Navzdory tomu, že rozhodnutí nadcházejícího referenda nebude závazné, v nizozemském ministerstvu zahraničních věcí zdůraznili, že v případě, že občané budou hlasovat proti „evropské integraci Ukrajiny“, pozastaví ze strany Nizozemska ratifikaci Dohody o přidružení Ukrajiny k EU.

Připomeňme, že parlament Nizozemska dokončil proceduru ratifikace asociační dohody 7. července.

Komentáře

komentářů

referendum
TOPlist