V Bruselu spočítali ztráty pro případ rozpadu Schengenu

Sílící migrační krize v Evropě donutila Evropskou komisi upozornit země EU na možné miliardové ztráty v případě navrácení úplných pohraničních kontrol a zrušení platnosti Schengenské dohody.

Podle zveřejněných údajů může rozpad Schengenské zóny stát její členy do 18 miliard EUR a další 3 miliardy každý rok. Doplňující náklady na kontrolu hranic budou stát země EU 7,1 miliard EUR. Ohrožena by byla i společná měna.

Mimo toho Eurokomise poukázala na nepřímé ztráty. Především utrpí transport, logistický průmysl a trh práce. Jak uvedle předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, denně překračuje vnitřní hranice EU 1,7 miliónu pracovníků. Turistický průmysl bude mít ztráty ze zavedení vízového režimu. Odhaduje se až 20 miliard EUR za rok.

Současně chtějí Brusel a země EU od Řecka zvýšit úsilí v řešení migrační krize a ochrany hranic. Eurokomisař pro otázky migrace Dimitris Avramopoulos řekl, že situace Řecka by nebyla natolik složitá, pokud by země získala podporu ze strany dalších zemí EU.

Německou kancléřku Merkelovou ovšem situace zřejmě moc netrápí. Jinak si totiž není možné vysvětlit, že vsadila vše na jednu kartu. Na tureckého prezidenta Erdogana. Víra v Erdogfana je jejím druhým tragickým omylem. Tím prvním je pozvání migrantů do Německa. Budeme tak sledovat v následujících měsících hned dva politické trosečníky, kteří se budou potápět v křečovitém objetí.

Komentáře

komentářů

TOPlist