Útok na stožáry vysokého napětí vede k havarijní situaci u dvou ukrajinských jaderných elektráren

Teroristický útok na nosné stožáry elektrické přenosové soustavy v Chersonské oblasti, které vedou elektřinu i na Krym, přivedl k havarijní situaci dvě ukrajinské jaderné elektrárny. Informoval o tom podle Rusvesny zástupce ředitele státní energetické společnosti Ukrenergo Jurij Kasič. Neznámí útočníci vyhodili do vzduchu opory čtyž linií elektrického proudu. Dvě padly úplně, další dvě útok přestály ale jsou velmi vážně poškozeny a pracují pouze částečně. Objem prodávané energie na Krym se snížil na 30% původního stavu.

„Všechny tyto události vedly k potřebě doplňujícího havarijního vypnutí, od elektrické sítě, dvou bloků v tepelných elektrárnách Přidněprovské a Uglegorské a havarijního odlehčení jaderných elektráren na Ukrajině na 500 MW. Josu to jaderné elektrárny Záporožská a Jižněukrajinská. Chci poznamenat, že takové havarijní odlehčení jaderné elektrárny je velmi nebezpečné“, řekl Kasič.

Už dříve v Ukrenergo informovali o dohodě s účastníky akce na blokádu Krymu ohledně opravy poškozených linií elektrického vedení. Ráno 22. listopadu byli čety energetiků v puštěny na místo poškození s cílem uzemnění obou linií pro zajištění bezpečnosti osob v ochranných zónách těchto linií.

V pátek 20. listopadu večer byly výbuchem poškozeny sloupy elektrického vedení a následně bylo znemožněno účastníky blokády Krymu opravářským četám dostat se na místo a začít opravy. Situace se později vyostřila když měla účastníky blokády vytlačit policie, která neuspěla. Následně se představitelé skupiny prosazující energetickou blokádu Krymu Čubarov a Džemilev na jednání s ukrajinským prezidentem Porošenkem dohodli že nebudou překážet opravám, protože Rusko chápe akci jako teorristický útok namížený proti ruskému Krymu a zastavilo Ukrajině dodávky uhlí, dokud nebude elektrické vedení obnoveno. Nedostatek uhlí může paradoxně zastavit 7 ukrajinských tepelných elektráren, a ještě více zhoršit neradostnou energetickou situaci.

Do konce roku bude spuštěna první linie energomostu přes Kerčský průliv, který spojí Krym s Krasnodarským krajem a umožní vylepšení energetické situace na poloostrově.

Komentáře

komentářů

TOPlist