USA těsně minul Shutdown. Do prosince!

Prezident USA Barak Obama podepsal ve středu rezoluci o dočasném financování federálních amerických agentur do 11. prosince 2015. Dříve tento dokument schválil Senát USA.

Pro toto rozhodnutí hlasovalo 277 kongresmanů proti 151. Krajní termín pro přijetí dokumentu, byl stanovena na 1. října. Pokud by nebyl přijat, došlo by k omezení práce vlady.

Co se týče celkového projektu rozpočtu, tak dosud nebyl americkým kongresem přijat. Vzhledem k rezignaci stálého předsedy Sněmovny reprezentantů Kongresu USA Johna Boehnera, v prosinci se v politických kruzích USA mohou rozvinout velmi zajímavé události.

Stejně jako v minulých letech, se mezi Bílým domem a republikány v Kongresu rozvinuly spory ohledně celé řady článků návrhu rozpočtu země. Republikáni navrhují snížení vojenských výdajů a výdajů v oblasti zdravotnictví, které jsou podle jejich názoru, příliš velké. Podobné spory trvají už dlouhou dobu, a republikáni už nejednou jednoduše zablokovali návrh rozpočtu, což vedlo k takzvanému Shutdownu, to jest omezení práce vlády.

Naposledy se to stalo v roce 2013, ale nyní se rozhodli vyloučit zbytečné pozdvižení, o to více, že to v očích voličů není zrovna nejlepší tah. Je možné, že je to spojeno i s nadcházejícími prezidentskými volbami. Mimochodem, pan Boehner ještě minulou neděli s jistotou prohlásil, že omezení práci vlády se v letošním roce konat nebude.

Připomeňme, že nejdelší doba omezení práce americké vlády USA byla v období od prosince 1995 do ledna 1996. Tehdy federální ministerstva a agentury nepracovaly po dobu tří týdnů. V roce 2013 odstávka trvala 16 dní a podle prezidenta Baraka Obamy, způsobila vážné škody ekonomice země.

„V této situaci není vítězů. Posledních několik týdnů přineslo zcela zbytečné škody naší ekonomice. Nevíme prozatím přesně, jak vážné, ale všichni analytici jsou přesvědčeni, že spory zpomalily náš růst. Právě v okamžiku, kdy tolik potřebujeme nová pracovní místa. Překážíme sami sobě. A kvůli čemu? Tato krize nemůže být omluvena z ekonomického hlediska“ řekl tehdy Obama.

Ratingové agentury byly v hodnocení přesnější. Podle odborníků z mezinárodní ratingové agentury , částečné omezení práce vlády stála americkou ekonomiku 24 miliard USD.

Photo by Mike Licht, NotionsCapital.com

Komentáře

komentářů

Photo by Mike Licht, NotionsCapital.comPhoto by Mike Licht, NotionsCapital.com
TOPlist