US koalice vytlačuje islamisty z Iráku do Sýrie : 120 tisícům civilistů v Deir ez-Zor hrozí nebezpečí masakru

Už třetí den trvá mimořádně brutální a masový útok islámských fanatiků z Daesh (Islámský stát) na obklíčené vládní město Deir ez-Zor. Poslední území odporu, ležící v hluboko v území ovládaném islamisty. Město je už 4 roky v obklíčení a a zažilo neuvěřitelné množství útoků teroristických skupin. Právem je nazýváno syrským Stalingradem.

   Daesh útočí na Deir Ez-Zor           

Naprosto bezprecedentní útok islamistických militantů ohrožuje životy přibližně 120 000 civilistů. V případě porážky vládních jednotek dojde k hrůznému masakru, jak už předvedli teroristé v mnoha jiných místech. Teroristé útočí ve vlnách, s obrovskou přesilou, včetně těžkých zbraní a ze všech směrů. Jde o koordinovaný tlak, díky kterému se Daesh podařilo oddělit město od vojenské letecké základny. Zastavili tím zásobování, protože poslední čtyři roky bylo město přežívalo pouze díky leteckému mostu. Tudy proudily do oblasti zásoby, léky, posily, zbraně a munice.

útok na letiště Deir Ez-Zor

Celá situace se nebezpečně vyhrotila po koaličním leteckém útoku na syrskou obrannou linii v horách jihozápadně od letiště. Australské, dánské a britské bombardéry během několika hodin doslova vyhladily obranná postavení syrských elitních jednotek. Z původních 62 mrtvých a přes 100 raněných elitních syrských vojáků se konečný účet vyšplhal na 102 mrtvých. Podlehli zraněním při převozu, a nebo v nemocnici. Prý k útoku došlo omylem. Ale už 7 minut po bombardování se islamisté vrhli na oslabené pozice, dokonali dílo zkázy a pohoří obsadili. Získali přímý výhled na leteckou základnu a mohli začít koordinaci přesné dělostřelecké palby.

Deir Ez-Zor kritická situace

Vládním jednotkám trvalo mnoho měsíců, než se jim za cenu mnoha životů a nesmírného úsilí podařilo pohoří obsadit, a zajistit tak letišti elementární bezpečnost. Po leteckém útoku US koalice přišla syrská obrana o svůj hlavní pilíř na cestě k městu. Další špatnou zprávou bylo obsazení Palmyry, čímž Daesh vytěsnil vládní jednotky o několik desítek kilometrů dál od Deir ez-Zor a město zústalo v ještě hlubším obklíčení. Vytvořil se tak prostor pro finální útok na Deir ez-Zor, který vzdoroval islamistům čtyři roky.

Daesh

Nejvážnějším faktorem se ovšem stala ofenzíva US koalice proti iráckému Mosulu, který ovládal a stále ještě z části ovládá Daesh. Západní vojenští plánovači město nenechali úplně obklíčit, ale otevřeli ústupový koridor směrem do Sýrie. Bez významnějšího odporu nechali procházet Irákem ustupující kolony islamistů a jejich těžké techniky na nové fronty u syrských měst Al Bab, Palmyra, Rakka a Deir ez-Zor. Hra magnátů o trasy ropovodů z Kataru do Evropy pokračuje, a islamisté fungují jako dobrý nástroj jak maximálně oslabit Asada.

Daesh obsazuje území u Deir Ez-Zor

Islamisté vyzvali všechny volné skupiny k přesunu pod Deir ez-Zor, na pomoc při dobytí města. V případě vítězství byla každému militantovi přislíbena otrokyně a dům. Vytvořili kolem města koridor, který znemožňuje přísun vládních posil a díky přítomnosti na okraji letiště znemožnili starty syrským vrtulníkům a bombardérům dislokovaným přímo na letišti. Obránci se nyní spoléhají na podporu bombardérů ze základen vzdálených stovky kilometrů. Islamisté u Deir ez-Zor neberou zajatce, popravují je na místě. Vládní vojáci nemají žádnou šanci kapitulovat.

výbuch vozu sebvražedného atentátníka

Útoku se účastní odhadem 8 až 12 tisíc teroristů, desítky tanků, desítky obrněných vozidel a raketometů a stovky vozidel vybavených těžkými kulomety velké ráže, minomety a kanony menších kalibrů. Islamisté využívají i sebevražedné atentátníky, kteří v obrněných vozidlech napěchovaných výbušninami prorážejí cestu těžce opevněnými úseky syrské armády, jak je vidět na výše uvedeném obrázku.

hrozící nebezpečí pro obyvatele města Deir Ez-Zor

Přes brutální tlak a ztrátu části území vedou syrské jednotky houževnatý odpor. Ve městě bylo nařízeno vyzbrojení obyvatelstva a zaměstnanci a úředníci a dokonce i starší chlapci se zapojili do obrany města. Vysocí důstojníci se přímo účastní bojů v předních linicích. Za poslední tři dny už padli 4 generálové a řada dalších velitelů. Za relativně úspěšný útok a obsazení části území platí islamisté velmi těžkými ztrátami.

Screenshot_1034

Obránci dokázali na několik hodin zajistit i bezpečnou zónu pro přistání vrtulníků s posilami a zásobami. Do města se při vší složitosti situace dostalo podle různých zdrojů několik stovek příslušníků speciálních jednotek syrské armády a Hizballáhu, a ruský Specnaz se syrskými průzkumníky operuje v okolí města. Obraně města velí legendární generál Issam Zahreddine, který se pohybuje často v první linii, kde se zapojuje do boje a udržuje velmi vysokou morálku vojáků.

Gen. Issam Zahreddine

Zvláštní pozornost si zaslouží práce ruských a syrských pilotů. Každý den provádějí tolik leteckých útoků, že to vydá za předchozí aktivitu v oblasti srovnatelnou s několika měsíci. Podle pozorovatelů na místě probíhá průměrně každou minutu jeden nálet. Piloti se snaží zasáhnout manévrující těžkou techniku, zásobovací konvoje a jednotlivá shromaždiště teroristů připravujích se k útoku. Není to úplně snadné, protože teroristická taktika spočívá v rozptýlených skupin na relativně velkém území a následně dokáží ve velmi krátké době zformovat údernou těžce vyzbrojenou útočnou skupinu. Po útoku se dokáží znovu velmi rychle rozptýlit. Pokud teroristé tyto taktické dovednosti a frontové zkušenosti dokáží v budoucnosti uplatnit v Evropě, máme se nepochybně na co těšit.

Screenshot_1038

Snad největším zklamáním je postoj západních politiků a novinářů. Ticho, nezájem, embargo. Jeden příklad za všechny .. české Novinky.cz, zdroj informací na největším vyhledavači Seznam.cz. Zrůdná lidská ideologie srovnatelná s nacismem realizuje ozbrojený a brutální útok na město plné civilistů, ale západní média, až na světlé vyjímky, k tomu unisono mlčí. Ještě nedávno se mohli mainstreamoví novináři a komentátoři strhat, když hájili teroristy obklíčené v Aleppu. Ale protože Deir ez-Zor je vládní město, tak pro západní svět zřejmě neexistuje. Lidské životy tam mají bezvýznamnou hodnotu, protože jde o velkou politiku. Řízené a odporné pokrytectví je pouze dalším příkladem totálního selhání západních médií. Novinářské presstitutky rezignovaly na poslední zbytky své profesionality.

Podporujeme obránce v Deir ez-Zor tím, že budeme o jejich statečném boji informovat spolu s dalšími nezávislými médii. Budeme informovat o nebezpečí které hrozí desítkám tisíc obyvatel města, i o zločinecké politice a farizejství západního establishmentu.

 

Komentáře

komentářů

Daesh
TOPlist