Ukrajina se probudila do reality : 64% nizozemských voličů je proti integraci

Nizozemský premiér Mark Rutte prohlásil, že rozhodnutí o ratifikaci Dohody o přidružení Ukrajiny k Evropské unii může být revidováno s přihlédnutím na výsledky referenda.

„Je-li účast více než 30% s tak drtivou většinou hlasujících proti, tak se mi zdá, že ratifikace (dohody) prostě nemůže pokračovat“, řekl.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, že bere na vědomí výsledky referenda, které má „konsultační“ charakter, ale rozhodující řešení přijme po provedení vnitřní diskuze a procedur nizozemská vláda.

V duchu nové ukrajinské demokracie vyjádřilo ukrajinské ministerstvo zahraničí nahlas svůj názor, jak by se to asi řešilo u nich. Jinými slovy: „Tak jste se milí voliči realizovali, a teď šupky do práce, stejně rozhodne vláda.“

„Pokud Nizozemci řeknou ne, pak má Evropa problém. Ten problém je destabilizace,“ varoval předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v Haagu minulý měsíc. Bude docela zajímavé sledovat jak dopadne další evropské referendum. Jestli bude nizozemská vláda hájit své občany, nebo rozhodne proti voličům, případně se bude chtít referendum opakovat tolikrát dokud neřeknou voliči ANO. Stejně jako bylo opakované irské referendum o Lisabonské smlouvě. Politbyro v Bruselu už jistě promyslelo jak si s prvkem přímé demokracie poradit a prosadit sv

Na obranu nizozemské vlády je potřeba přiznat, že k tak zásadní věci týkající se národní budoucnosti vyhlásila referendum, o čemž se může občanům České republiky pouze zdát.

Komentáře

komentářů

nizozemske-referendum
TOPlist