Turecko před třemi dny pustilo do Sýrie 2000 teroristů z Al Kajdy

Do Sýrie vstoupil z Turecka velký konvoj ozbrojených teroristů podřízených Al Kajdě. Přibližně 2000 ozbrojených militantů překročilo turecko-syrskou hranici s vědomím turecké armády. Konvoj míří do severní oblasti provincie Aleppo, kde se očekává zahájení rozsáhlé vládní ofenzívy k prolomení další obklíčené vládní enklávy, měst Zahra’a a Nubl. V této obklíčené oblasti žije kolem 60 tisíc civilistů, převážně Šíitů, věrných vládě.

Militantní islamisté trpí řadu porážek v horách provincie Latakia podél turecké hranice, a přesto se rozhodli vrhnout početné posily právě k těmto městům. Prolomení blokády a osvobození obklíčených měst bude dalším velkým vítězstvím vládních sil, které se opět podepíše na morálce islamistů.

Naprosto šílený je ale postoj Turecka, které se otevřeně staví na stranu teroristů. Masivní pomoc, včetně zbraní, munice, financí a zásob nadále pomáhá udržovat teroristické skupiny akceschopné. Podle zdrojů ze syrských tajných služeb dorazila v uplynulých dnech do Sýrie obrovská finanční zásilka. Hotovost v sumě kolem 200 milionů dolarů na další financování boje proti syrské vládě. Erdoganova politika a sen o obnovené Osmanské říši se stává velmi nebezpečnou a nepředvídatelnou. Masakrování Kurdů, věznění novinářů, snaha o prosazení prezidentského systému a pronásledování akademiků za kritiku turecké vládní politiky ukazuje na posun turecké politiky na nebezpečnou hranu islamistické militantní diktatury.

Jako člen NATO začíná Turecko ohrožovat i své spojence. Svými neuváženými kroky může rozpoutat ozbrojený konflikt, ve kterém se může člen NATO střetnout s ruskou armádou v Sýrii. Příkladem může být sestřelení ruského bombardéru SU-24 nad syrským územím. Erdogan hraje o všechno, a snaží se konflikt uměle vyhrotit aby v něm nezůstal sám. Připomíná führera před pádem Berlína. Nezapomněl totiž na to, že Turecko prohrálo s Ruskem už 17 válek. Západ se do riskantního vojenského dobrodružství kvůli jednomu klanu nepohrne. Největší ztráty proto nakonec ponese samo Turecko.

Komentáře

komentářů

TOPlist