Turecko je připraveno spolupracovat při obraně i s nečleny NATO

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu prohlásil, že Ankara může hledat spolupráci v oblasti obrany i mimo NATO. Zejména se jedná o spolupráci v oblasti systémů protivzdušné obrany, protože systémy NATO nepokrývají celé území Turecka.

Podle sdělovacích prostředků má Ankara zájem o koupi sofistikovaných ruských systémů protivzdušné obrany. Při této příležitosti prohlásil turecký velvyslanec v Rusku Umit Yardim, že Turecko je „nezávislé na tvorbě své zahraniční politiky.“

Podle prohlášení tureckých politiků zůstává Turecko i nadále pevným členem NATO, přesto se v Turecku ozývají významné hlasy k přehodnocení turecké politiky směrem k EU, ale i k NATO. Po nezdařeném puči se skupina asi 5000 demonstrantů vypravila k letecké základně Incirlik a požadovala vyhoštění jednotek NATO.

Otevřenou otázkou zůstává zahraničně politická orientace Turecka. Ostrý obrat turecké zahraniční politiky nastal po neúspěšném vojenském převratu. Rusko, které přispělo k potlačení puče zpravodajskými informacemi a fakticky zachránilo Erdoganovi život si připsalo významné politické body. Na oplátku Erdoganova první zahraniční cesta po urovnání situace vedla do Ruska.

Západní politici nyní nervózně pohlížejí na dění v Turecku. Další pokus o vojenský převrat se neočekává, protože domácí pozice tureckého prezidenta Erdogana je nyní o mnoho silnější. Potlačení převratu vyneslo Erdoganovi pověst hrdiny a domácí popularita mu stoupla o téměř 21% a pohybuje se na 67,6%.

Komentáře

komentářů

turci
TOPlist