Turecko je připraveno k vojenské akci proti kurdské autonomii

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan informoval o připravenosti vlády přijmout jakákoliv opatření, aby se zabránilo kurdské autonomii v blízkosti turecké hranice.
Podle agentury Reuters prohlásil Erdogan, že „Turecko nepotřebuje ničí svolení, budeme dělat to, co je nezbytné“, s tím, že nevylučuje možnost vojenské akce proti kurdské autonomii.

Ankara chce udělat všechno možné, aby zvrátila vyhlášení kurdské autonomie syrských Kurdů, podporovaných USA v oblasti města Tel Abyad, v syrské provincii Rakka, které hraničí s městem Akçakale v Turecku. Turecko si už v polovině říjan předvolalo velvyslance USA a Ruska v souvislosti s vojenskou pomocí, kterou poskytují syrským Kurdům.

Turecko se strategicky dostává do velmi složité pozice a jeho politika je plná protikladů. Je členem NATO a mělo by podporovat boj proti Islámskému státu. Místo toho zprostředkovává Islámskému státu prodej ropy, a bombarduje Kurdy, kteří jsou jednou z mála efektivních sil bojujících proti Islámskému státu.

Islámský stát má navíc na svědomí nedávné teroristické útoky v Turecku, a napadá i některé pohraniční turecké jednotky. Erdogan hnán nenávistí k Asadovi a svou vizí o silném Turecku riskuje i konfrontaci s Ruskem, když dodává teroristům vybavení, zásoby, zbraně a poskytuje jim zázemí na území Turecka.

Erdogan se tak dostal do pasti, kterou si sám připravil. Teroristické skupiny často mění své chlebodárce a mohou se postavit proti těm původním. Podporou protivládních gangů podpořil destabilizace Sýrie, což se mu vrací jako bumerang a pro usmíření s Kurdy toho svým bombardováním také moc neudělal.

Kurdové mohou být novým zásadním problémem Turecka. Vedli s Tureckem 30 let válku za samostatnost a dnes je vznik samostatného Kurdistánu možný více než kdykoliv před tím. Národ obývá území dnešního Turecka, Sýrie, Iráku a Íránu, kde žije okolo 30 milionů Kurdů. A precedent vzniku nového státního útvaru už tady máme – Kosovo.

Photo by Kurdishstruggle

Komentáře

komentářů

Photo by KurdishstrugglePhoto by Kurdishstruggle
TOPlist