Tři multimilionáři se složili na kampaň za vystoupení Velké Británie z EU

Tři britští multimilionáři profinancovali vznik mezistranické skupiny, která bude agitovat za vystoupení Británie z Evropské Unie. Referendum za vystoupení z EU by se mělo uskutečnit nejpozději do konce roku 2017.

Do skupiny pod názvem Vote Leave vešli politici patřící k labouristům, konzervativcům i ke Straně nezávislosti (UKIP). Hlavními sponzory nové kampaně jsou rovněž přívrženci různých stran: bankéř Peter Kruddas opakovaně financoval konzervativce, zakladatel a šéf reklamní společnosti JML John Mills – labouristy, a Stuart Wheeler, který zbohatl na hazardních hrách, podporuje UKIP.

Seznam sponzorů skupiny je dostatečně velký: jsou v něm mimo jiných zakladatel sítě prodejen mobilní komunikace Phones4U John Kodvell a bývalý šéf sítě obchodů s elektronikou Dixons lorda Harold Stanley Kalms.

„Musíme skoncovat s nadřazeností evropského práva nad britským. Pokud budeme hlasovat za vystoupení z EU, tak 350 milionů liber, které každý týden posíláme do Bruselu, mohou být vynaloženy na naše prioritní věci, například na Národní systém zdravotní péče“, řekla na tiskové konferenci jedna z vedoucích nové skupiny a spolupředsedkyně hnutí za vystoupení z EU v Labouristické strabě Kate Hoe.

„Velmi rád budu pomáhat vytvářet kampaň, která je mimo politické preference a soustředí se pouze na to, co je nejlepší pro Británii a naše přátele v Evropě“, doplnil poslanec parlamentu za UKIP Douglas Carswell.

V září byla vytvořena další skupina, vystupující za vystoupení z EU pod názvem Leave.EU. Podpořil ji vůdce UKIP Nigel Farage. Nyní budou Vote Leave a Leave.EU bojovat o status oficiální kampaně pro vystoupení z EU.

Pokud Vote Leave podporuje reformu EU (i když nevěří, že se premiéru Davidu Cameronovi podaří dosáhnout v EU významných reforem) a považuje za nezbytné úzkou spolupráci a přátelské vztahy s EU, tak Leave.EU je naladěna více radikálně a vystupuje proti všem základním principům Evropské unie.

Očekává se, že tento týden bude vyhlášen vznik mezistranické skupiny pro zachování členství Velké Británie v EU.

Photo by infomatique

Komentáře

komentářů

Photo by infomatiquePhoto by infomatique
TOPlist