Tichá revoluce světových měn : kdo zaplatí za čínský úspěch?

Podle německého deníku Deutsche Wirtschafts Nachrichten (DWN) povede zařazení čínského jüanu do koše rezervních měn MMF k dalekosáhlým důsledkům v celém mezinárodním měnovém systému. Čínská měna se stává fakticky třetí nejdůležitější měnou světa. Očekává se příliv kapitálu a rozvoj čínského trhu mezibankovních dluhopisů.

Rostoucí význam čínské měny ve světovém obchodu se dá ilustrovat napříkladu Asie, kde se jüan stal nejpoužívanější měnou v obchodním styku. Dokonce vytlačil americký dolar až na čtvrté místo za honkongský dolar a japonský jen.

Měna Původní podíl měn v měnovém koši Nový podíl
USD 41,9 % 41,73 %
EUR 37,4 % 30,93 %
JPY 9,4 % 8,33 %
GBP 11,3 % 8,09 %

Matematicky vyjádřeno, nejvíce obětovala Evropa a nejméně USA:Pokud se ovšem čínský podíl na měnovém koši usadí na téměř 11%, logicky všechny ostatní měny svoji pozici oslabí. Zajímavý pohled potom nabízí srovnání, které měna na to doplatí nejvíce. Velké mezinárodní obchodní transakce a změny pravidel hry totiž částečně ilustrují i váhu a důležitost jednotlivých hráčů.

USD    0,17 %
EUR   6,47 %
JPY     1,07 %
GBP   3,21 %

Čínských 10,92% se tedy složilo z podílů ostatních měn výše uvedeným způsobem. Pokud se na tyto údaje podíváme jako na poměr “obětovaného podílu” v optice původního podílu měn v měnovém koši, jde rovněž o zajímavá čísla:

USD     – 0,41 %
EUR    – 17,30 %
JPY     – 11,38 %
GBP    – 28,41 %

Je zřejmé, že největší podíl „obětovala“ britská libra, významný podíl EUR a naopak americký podíl se ve prospěch čínské měny nijak zvlášť nezmenšil. Rýsují se nám vítězové a outsideři nového světového politicko-ekonomického uspořádání?

Komentáře

komentářů

Photo by free pictures of moneyPhoto by free pictures of money
TOPlist