Syrské příměří : přes 1200 civilistů opustilo povstalecké město a začíná pracovat pro vládu

Příměří v Sýrii dohodnuté mezi USA a Ruskem prozatím drží. Jedním z konkrétních výsledků je, že přes 1200 obyvatel z oblasti města Ibta přišlo k jednacímu stolu se syrskými úřady. Podle dohody s vládou jim bude umožněno odejít do vládou kontrolovaných oblastí dále na severu a zapojit se do běžného života.

Město Ibta zůstalo pod kontrolou militantních islamistů a spolu s městem Dael budou zřejmě brzy cílem vládní ofenzivy. Po jejich osvobození bude uvolněna strategická dálnice spojující Daraa s Damaškem.

Dohodu o příměří podepsal pověřenec vojenského zpravodajství Wafiq Nasser. Součástí dohody je amnestie pro několik desítek členů Svobodné syrské armády a ozbrojených skupin. Na oplátku odevzdali rebelové svoje zbraně a podepsali dohodu o zastavení nepřátelství s vládními vojáky.

Guvernér provincie Mohammad Khaled Hannous novinářům řekl, že v nejbližších dnech předpokládá v rámci procesu národního usmíření podepsání nových dohod. Podle ruského koordinačního centra na letecké základně Hmeymim v provincii Latakia probíhají v současnosti jednání o příměří asi ve 40 komunitách po celé Sýrii.

Jedná se o nejnadějnější vývoj za celou dobu pětiletého konfliktu v Sýrii, který přerostl do složitého mezinárodního střetnutí. V Sýrii bojuje proti vládě mezinárodní teroristický syndikát, jehož příslušníci pocházejí z více než 80 zemí. Opoziční a teroristické skupiny podporují především Turecko, Saúdská Arábie, Katar a některé západní státy.

Dne 7. března se očekává v Ženevě pokračování mírových rozhovorů. Sjednané příměří se nevztahuje na teorristy z Daesh (Islámský stát) a na nejrůznější odnože Al Kajdy. Mírovým jednáním napomohla úspěšná vládní ofenziva posledních měsíců, zejména díky zapojení ruského letectva a poradců do bojových operací.

Komentáře

komentářů

Ibta Sýrie
TOPlist