Syrská armáda poprvé použila ruské bojové roboty

Poprvé ve světě byl proveden útok na opevněnou oblast teroristů za použití bojových robotů. V provincii Latakia armádní jednotky syrské armády, za podpory ruských specialistů a ruských bojových robotů, obsadily strategickou výšinu 754,5, věž Siriatel. Nedávno náčelník Generálního štábu ozbrojených sil Ruské federace generál Gerasimov řekl, že Rusko míří k plné robotizaci bojových aktivit, a zřejmě budeme v brzké době svědky toho, jak robotizované skupiny povedou samostatně bojové akce .. a to se stalo.

Použití nového vysoce technologického vybavení umožňuje velení zajistit nepřetržité řízení vojsk, vyplňovat učební i bojové úkoly na neznámých polygonech, a velení udržovat kontrolu nad událostmi, které probíhají ve vzdálenosti více než 5 tisíc kilometrů od míst dislokace. Přitom dostává z území dislokace nejen grafický obrázek přesunujících se jednotek, ale i videoprojekci bojových akcí v režimu reálného času.

1

Komplex může být v závislosti na úkolech namontován na nákladní automobil Kamaz, nebo na obrněný transportér. Se zohledněním specifik vzdušných a výsadkových vojsk, může být řídící systém Andromeda-D přizpůsoben pro naložení do letadla, přelet a vzdušný výsadek.

2

Tento systém s bojovými roboty byly přesunuty do Sýrie a vyzkoušeny v bojových podmínkách. Útoku na výšinu se účastnilo šest robotických komplexů Platforma-M a čtyři komplexy Argo, útok robotů podporovaly dělostřelecké systémy Akacie, které byly do Sýrie přemístěny nedávno. Ze vzduchu vedly nad bitevním polem rozvědku bezpilotní letouny, které předávaly informaci do mobilního polního centra Andromeda-D, a současně do Moskvy do Národního centra řízení obrany. Bojoví roboti, bezpilotní letouny a dělostřelecké systémy byly napojeny na automatický systém řízení Andromeda-D. Velitel útoku na výšinu řídil boj v režimu reálného času, operátoři bojových robotů se nacházeli v Moskvě, vedli útok, přičemž každý viděl svůj bojový úsek i celkový obraz situace na bojišti.

5

První šli do útoku roboti, kteří se přiblížili na 100 až 120 metrů k opevnění militantů, a nechali na sebe vést palbu. Proti identifikovaným palebným postům se obratem vedla palba s dělostřeleckých systémů. Za roboty, ve vzdálenosti 150 až 200 metrů nastoupila syrská pěchota, která dočišťovala výšinu. Militanti neměli nejmenší šanci, všechny jejich přesuny sledovaly bezpilotní systémy a po odhalených místech koncentrace militantů se vedla dělostřelecká palba. Přibližně po 20 minutách od začátku útoku bojových robotů, militanti v hrůze opouštěli pozice a zanechali za sebou mrtvé i raněné. Na svazích výšiny 754,5 napočítali přes 70 mrtvých militantů, u syrských jednotek byli pouze čtyři ranění vojáci.

6

Platforma-M

Iževský podnik NITI Progress vytvořil dálkově ovládaný robotizovaný komplex Platforma-M za pásovém podvozku. Obrněné vozidlo vyzbrojené 4 granátomety a kulometem Kalašnikov se ovládá na dálku. Hlavním funkcí komplexu je palba na stacionární a pohybující se cíle. Mimo toho může Platforma-M provádět i rozvědku, nebo střežení teritoria. Může také zabezpečit průchod minovým polem. Vývoj komplexu trval několik let a nyní byla zahájena jeho sériová výroba.

8

Bojový “tereňák” Argo

Centrální vědecko-výzkumný a konstrukční institut robotechniky a technické kybernetiky vyvinul bojový robotický komplex Argo. Může se ovládat dálkově. Je určen k provádění rozvědky a palebné podpory výsadku. Bojový komplex je určen k ničení zařízení a živé síly protivníka. Kromě toho, terénní vozidlo lze využívat k přepravě nákladů. Argo váží asi 1 tunu. Délka stroje je 3,4 m, šířka 1,85 m, výška 1,65 m. Na zemi dosahuje maximální rychlost 20 km/h, na vodě 4,6 km/h. Nepřetržitě může Argo pracovat více než 20 hodin. Bitevní robot je vyzbrojen tankovým kulometem Kalašnikov ráže 7,62 mm, třemi protitankovými granátomety RPG-26 a dvěma granátomety RSG-2.

9

Zdroj: Cont.ws

Komentáře

komentářů

TOPlist