Sýrie: vlajková loď čínského námořnictva letadlová loď Liaoning připlula do Tartusu

Zatím co v pátek 25. září americký prezident Barack Obama vítal v Bílém domě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a hovořil o přátelství mezi oběma zeměmi, čínská letadlová loď „Liaoning» (Liaoning-CV-16), za kterou následuje raketový křižník, zakotvila v syrském přístavu Tartus.

Peking nemá problém tančit na dvou svatbách – usilovat o zlepšení vztahů se Spojenými státy a zároveň podporovat Rusko při vytváření nové koalice proti Islámskému státu. Spolu s vlídným úsměvem a stisky rukou, které mu velkoryse rozdával na trávníku u Bílého domu, Peking jasně ukázal svaly – a to nejen v Jihočínském moři, ale také připojením se k rusko-íránskému hromadění politických a vojenských sil pro podporu syrského prezidenta Bašára al-Asada a jeho režimu.

Vojenské zdroje DEBKAFILE uvádějí, že čínská letadlová loď proplula Suezským průplavem 22. září, den po schůzce v Moskvě mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a izraelským předsedou vlády Benjaminem Netanjahu.

Během jednání, Putin neřekl nic o čínské vojenské lodi, která vstupovala do východního Středomoří ani o místě, kam má namířeno. Připlutí letadlové lodi obrátilo vzhůru nohama celou strategickou situaci kolem syrského konfliktu, přidáním nového globálního rozměru vojenskou vojenské podpory Asada ze strany Teheránu a Moskvy.

Tento rozměr byl okamžitě pochopen americkým ministrem zahraničí Johnem Kerry. 25.září poslal zástupkyni státního tajemníka Wendy Sherman, která také vede americký tým v jaderných rozhovorech s Íránem, aby dala najevo, že Obamova administrativa je připravena k dialogu s Íránem o situaci v Sýrii, a potom by toto téma bylo projednáváno na schůzce Kerryho a íránského ministra zahraničních věcí Mohammad Javada Zarifa v New Yorku dne 26. září.

Pokud se ale vedoucí americký diplomat, obrátivší se přímo na Írán, domníval, že obejde ruskou iniciativu v Sýrii, tak silně zaspal. Írán, podporovaný pozemními, námořními i leteckými silami dvou světových mocností, RUska a Číny, už rychle zvyšuje svoji vojenskou přítomnost v Sýrii, strádající vojenským konfliktem.

Naše vojenské zdroje našli důkaz, že čínské síly „se zakopávají“ pro dlouhodobý pobyt v Sýrii. Letadlová loď dorazila do Tartusu bez letadel. Letadla by se měly objevit na jeho palubě do poloviny listopadu – přiletí přímo z Číny přes Írán nebo budou dopraveny obřími ruskými dopravními letadly přes íránský a irácký vzdušný prostor.

To vysvětluje naléhavost vytvoření rusko-íránsko-syrské vojenského „koordinačního centra“ v Bagdádu v posledních dnech. Tento mechanismus, plus ruští důstojníci spozorovaní v Bagdádu ukazují na to, že ruská vojenská přítomnost není omezena na Sýrii, ale začíná se rozšiřovat i na Irák.

Koordinační nebo operační centrum bylo prezentováno jako orgán, nezbytný pro práci s šíitskými milicemi podporovanými Iránem, které bojují s Islámským státem (IS)v obou zemích. Ale ještě naléhavějším úkolem je potřeba řídit intenzivní pohyb ruských, iránských a čínských vojenských dopravních letadel, pohybujících se v iráckém vzdušném prostoru.

Naše zdroje uvádějí, že Číňané posílají do Sýrie eskadru stíhaček J-15 Flying Shark, kdy část z nich bude dislokována na letadlové lodi a ostatní na ruské letecké základně pod Latakií. Číňané současně rozvinou protilodní vrtulníky Z-18F a vrtulníky dalekého průzkumu Z-18J. Mimo toho, pro boj s teroristy, včetně IS, Peking posílá nejméně 1000 vojáků námořní pěchoty, kteří budou bojovat společně s kolegy z Ruska a Iránu.

Zdroje DEBKAFILE naznačují, že stejně jako ruští mariňáci budou vyškoleni k identifikaci militantů z Čečenska a Kavkazu, čínská námořní pěchota bude hledat a ničit ujgurské bojovníky ze severní, převážně muslimské, čínské provincie Sin-ťiang.

Stejně jako Putin nemá touhu vidět čečenské teroristy vracet se do Ruska, čínský prezident chce zabránit tomu, aby se Ujguři vrátili domů ze syrského bojiště.

Poznámka: Liao-ning je první letadlová loď námořnictva Čínské lidové republiky. Jedná se o původně o sovětskou letadlovou loď Varjag Projektu 1143.5 Kreml, která byla rozestavěna v polovině 80. let a následně přestavěna pro potřeby čínského námořnictva.

Komentáře

komentářů

liaoning2611
TOPlist