Světové centrální banky : nový rekord v tempu zbavení se státních obligací USA

Světové ekonomice dochází dech, a investoři ztrácejí víru dokonce i v nejsilnější ekonomiky světa. Na konci minulého roku se oficiální instituce, tj. centrální banky, státní fondy, rezervní fondy a další, zbavily rekordního objemu amerických státních dluhopisů.

Řeči o tom, že velké centrální banky aktivně rozprodávají státní obligace ve snaze podpořit své vlastní ekonomiky kolují v celém finančním světě už nějakou dobu. Celý rozsah probíhajících dějů ale vyšel najevo až teď.

V průběhu prosince 2015 prodaly oficiální instituce po celém světě americké dluhopisy v hodnotě 48,1 miliard $, což je nejvyšší hodnota za měsíc v historii. Americký dluh se vrací domů, se všemi problémy, které z toho vzejdou.

Částečně byl tento „odliv“ kompenzován nákupem cenných papírů za 12,2 miliard $ soukromými investory. Pokud se ale podíváme na situaci na základě posledních 12 měsíců, tak v prosinci bylo prodáno dluhopisů, při vší složitosti, celkem za 20,3 miliardy $. To je už třetí měsíc po sobě, kdy probíhá „odliv“. Ještě důležitější je, že tato situace nastala poprvé po 15 letech.

Komentáře

komentářů

nenažranec
TOPlist