Sharaf Luqman : Spojené Arabské Emiráty ustupují z Jemenu

Mluvčí jemenské armády oznámil, že jednotky Spojených Arabských Emirátů (SAE), které byly součástí saúdské koalice, ustupují z Jemenu. Ustupují po těžkých ztrátách, které jim způsobila jemenská armáda a povstalecké síly Ansarullah v několika oblastech napříč Jemenem, uvedla agentura FARS. Podle dřívějších informací se útoku na Jemen jen za Spojené Arabské Emiráty zúčastnilo 2000 vojáků, za podpory cca 200 obrněných vozidel a cca 30 vrtulníků Apache.

„Agresoři nikdy nedosáhnou v Jemenu svých cílů“, řekl Luqman, „nejsou v současné době schopni v Jemenu postupovat“. Podle dřívějších oficiálních údajů SAE bylo při střetech s jemenskými silami zabito 70 vojáků SAE. Většina z nich zahynula při raketových útocích na sklad zbraní v Maribu 4. září 2015. Přesný počet ztrát vláda SAE odmítla oznámit.

Ústup jednotek SAE znamená vážnou trhlinu v saúdské koalici. Saúdská Arábie vede vojenskou koalici, jejímž členem jsou i SAE, která bez souhlasu OSN napadla Jemen. Cílem koalice je dosadit k moci uprchlého svrženého prezidenta Mansoura Hadiho, blízkého spojence Rijádu.

Komentáře

komentářů

Sharaf Luqman
TOPlist