Saúdský export wahhábismu : co nastane pokud islamisté ovládnou Asii?

Podle německých zpravodajců je přibližně 95% islamistických militantů v Sýrii zahraničního původu. Nejsou to rodilí Syřané. Navíc se z velké části nejedná ani o Araby, ale o Asiaty. Značně to narušuje obrázek o “syrské” a „demokratické“ opozici, který pracně buduje americký establishment a ministr zahraničí USA John Kerry.

Během několika posledních let se do Sýrie přemístili teroristé ze střední Asie, Číny, Ruska, Uzbekistánu, Čečenska, Tádžikistánu, Afghánistánu, a dalších asijských zemí. Vybrali si oblast severní Sýrie. Provincie Aleppo a Idlib. Významné a aktivní jsou zde zejména skupiny z Uzbekistánu, jako jsou Katibat al Taqhid wal Jihad (KTJ) a Imam Bukhari Jamaat (IBJ) které jsou napojené na An-Nusra a její mateřskou Al Kajdu.

Odhady o počtech středoasijských militantů ve skupinách, jako Jaish al-Muhajireen wal Ansar, které zahrnují Čečence, Uzbeky a Tádžiky v Aleppu, se pohybují kolem 1500. Také oni se spojili s Al Nusrou. Celkové počty středoasijských teroristů v organizacích Al Nusra a Daesh (Islámský Stát) se pohybují okolo 5000. Dalších 1000 čínských ujgurských militantů sídlí v provincii Idlib, kde působí rovněž přes 2000 bojovníků z Čečenska, Dagestánu a dalších kavkazských regionů.

Ruská účast v syrské válce je částečně vyvolána i obavou z návratu džihádistů na Kavkaz. Z útoků na ruské zájmy a na ruské občany v zahraničí. Prostor, kde se mohou beztrestně formovat, vyzbrojovat a cvičit radikálové, je pro Rusy nepřijatelná představa. Stejné obavy ovšem sdílí stále více asijských států.

Export džihádu do Asie

Peter Knoope z Mezinárodního centra pro boj proti terorismu v Haagu poznamenal, že Daesh a další džihádistické skupiny bojující v Sýrii využívají a nabírají neloajální mládež ve střední Asii. „Otázkou není jestli, ale spíše kdy dojde k násilným akcím ve střední Asii.“ V jihovýchodní Asii už k násilí došlo v indonéské Jakartě. V jižní Asii dochází k vytváření nových džihádistických skupin, podobně jako v Indonésii.

Indický generál Afsir Karim kritizoval Saúdy za použití wahhábismus jako zbraně k ovládnutí Indie, a napadení indických pluralitních a kulturních norem. Miliony saúdských dolarů šířících wahábistickou teologii poskytují úrodnou půdu pro líhně budoucích džihádistů.

V Malajsii dochází podle vysloužilého diplomata Dennise Ignatiuse k „saudizaci“. Kdysi mírný, ústavně sekulární a demokratický národ je nyní zamořen extremisty, kteří požadují právo Šaría, a vedou diskuse o amputaci končetin, stětí, kamenování, a dokonce i o ukřižování. Radikalizují se mladí muslimové z jihovýchodní Asie, z Indonésie, Malajsie, Singapur, Filipíny a jiných zemí. V Sýrii a Iráku se už dokonce cvičí a formují specializované bojové jednotky pro jednotlivé jazykové oblasti. Například pro malajsky mluvící militanty Katibah Nusantara Lid Daulah Islamiyyah.

Ignatius viní Saúdy za agresivní vývoz wahhábistické ideologie. Během několika posledních desetiletí investovali do exportu wahábismu více než 100 miliard dolarů. Varuje, že saúdsko-wahábistické spojenectví se stalo největší hrozbou pro mír a stabilitu v dnešním světě. Ve skutečnosti tento toxický koktejl míchají v Sýrii nejen Saúdi, ale i Turecko a Katar. Až se džihádistický jed rozlije do Asie, riskují asijské státy, že podlehnou početnému potěru z islamistických líhní a dojde k pádům sekulárních režimů.

Popírání Sýrie jako základny pro džihád

Aleppo, Idlib a Rakka se stávají řídícímy centry ohrožující regionální bezpečnost a stabilitu nejen v Asii, ale i v Evropě a Africe. Přesto saúdsko-turecký plán na ochranu militantů v Sýrii prozatím mezinárodní veřejnost neodsoudila. A bude to problém. Ignorování legitimních bezpečnostních zájmů potencionálně ohrožených zemí není řešením. Nadějí na likvidaci sofistikované teroristické základny v severozápadní Sýrii je ruské letectvo a syrské vládní síly spolu s Kurdy, iráckými milicemi, Hizballáhem a íránskými dobrovolníky.

Jak vážný je na stole problém ukázalo jednání Šanghajské organizace pro spolupráci v červenci 2015. Účastníky byla Čína, Indie a středoasijské státy. Hrozba syrské nestability a islámského extremismu byla důležitým bodem jednání. O několik měsíců později, v říjnu, Čína a Indie provedly společná protiteroristická cvičení v provincii Yunnan v Číně. V listopadu čínská vojenské delegace (na nejvyšší vojenské úrovni za posledních 10 let), navštívila Indii a diskutovala o protiteroristické spolupráci.

V prosinci po teroristických útocích v Bangkoku Čína upravila svoje zákony a právně zakotvila možnost protiteroristické vojenské operace v zahraničí. Jak poznamenal vysoký vojenský představitel Zhou Bo z čínské vojenské akademie: “Příští válka o Čínu nemusí být se sousedy. Mohlo by to být daleko od našich hranic, chráníce čínské zájmy a blaho nejen čínských občanů, ale také obyvatel dalších zemí.” Rozšíření militantního středověkého islámu v Asii bude hrozbou pro lidskou civilizaci jako celek.

Kdo špiní Rusko a připravuje cestu turecké invazi?

Poslední vývoj na syrských frontách naznačuje, že řešení syrské krize je na dohled. Postup syrských vládních sil, podporovaných ruským letectvem, v posledních týdnech zásadně změnil situace. Během několika měsíců může být rozhodnuto. Teroristé jsou v defenzívě, vláda uzavírá zásobovací koridory z Turecka a Jordánska.

Ruští vojenští poradci mají účinné strategie, ruské letectvo má špičkové piloty a ruská vláda má dostatečnou vůli a zdroje vypořádat se s islamistickou rakovinou 21. století.

Poslední překážkou na cestě k míru může být už jen zahraniční invaze saúdsko-tureckých jednotek do Sýrie. Invaze, která by dala teroristům šanci, ale byla by ničivější než konflikt jak jej dnes vidíme. Vrhla by do války mnohem větší region. Podpora invaze a nezákonné agrese Turecka, Kataru a Saúdské Arábie proti Sýrii je nebezpečná. Stejně jako přípravná mediální protiruská kampaň v západních sdělovacích prostředcích. Pod záminkou ochrany civilistů prchajících před boji se vytváří mediální obraz Ruského zla. Nedá se ovšem zapomenout na „demokratickou opozici“ která loni v červnu u obklíčených měst Nubl a Zachra pochytala 20 mužů co hledali v okolí jídlo pro své hladové děti a uřezala jim hlavy. Těžko se věří na nevinné uprchlíky v maskáčích a se zbraněmi na fotkách u turecké hranice.

Západní státy dělají další chybu, když očerňují Rusko a neudeří na mezinárodní škůdce podporující terorismus – Turecko, Katar a Saúdskou Arábii. Farizejové nemohou přiznat pravé důvody jejich zájmu o Sýrii. Zaplétají se do vlastních lží a každý jejich další krok vytváří další škody a další oběti. Připomíná to známé přísloví o podřezávání větve na které sami sedíme.

Seznamte se s „demokratickou“ syrskou opozicí

Screenshot_129

Screenshot_128

u-soten-bezhentsev-330-4421428

Screenshot_47

Komentáře

komentářů

TOPlist