Saúdské Arábii nečekaně docházejí peníze v rozpočtu

Ministerstvo financí Saúdské Arábie bylo vynuceno podat zprávu o naplnění státního rozpočtu o měsíc dříve než obvykle.

Věc se má tak, že tváří v tvář rostoucím nákladům a snížujícím se příjmům, byly rozpočtové prostředky vynaloženy před plánovaným termínem.

Státní rozpočet Saúdské Arábie byl vypracován a vycházel z ceny ropy v hodnotě 93 $ za barel. Kolaps trhu „černého zlata“, který byl iniciován v mnohém především silami pouštního království, se stal příčinou poměrně znatelné díry ve státním rozpočtu.

Proto budou závěrečné platby z rozpočtu provedena 15. listopadu letošního roku, uvádí agentura Reuters. Stojí za zmínku, že běžně byl závěrečný účet realizován ve druhé polovině prosince.

Podle údajů Mezinárodního měnového fondu, se může největší arabského světová ekonomika v letošním roce dostat do rozpočtového deficitu ve výši 20% HDP, což přesahuje 120 miliard $.

Příští týden by měla vláda prodat první dluhopisy ve výši 20 miliard rijálů (SAR), tj. přibližně 5,3 miliardy USD.

Příjmy z prodeje ropy tvoří asi 90% celkových příjmů rozpočtu, a závratný pokles cen „černého zlata“ vytváří obrovský tlak na finanční systém země.

Pokračující pokles cen ropy nutí Saúdskou Arábii šetřit více a více, a nutí ji vracet do království desítky miliard dolarů, které jsou uloženy v zahraničí. Země už stáhla 50-70 miliard USD, které byly původně investovány po celém světě s pomocí správcovských společností.

Ohromující částka je příznakem toho, že hlavní člen OPEC musí bojovat o finanční prostředky, aby se vypořádal s rostoucím rozpočtovým schodkem, a pokryl náklady na vojenské tažení v Jemenu.

Suverénní fond Saúdské Arábie dosáhl maximálního objemu v srpnu 2014 kdy držel 737 miliard USD. Ot té doby peníze ubývaly, protože se cena ropy propadla o více než polovinu.

Komentáře

komentářů

f0d63c3bb63bd82a_640_saudi-arabia
TOPlist