Rusové se stále zlobí : většina ruských občanů nechce zrušení protitureckých sankcí

Většina Rusů je podle sociologického výzkumu VCIOM proti zrušení antitureckých sankcí, spojených se setřelením ruského bambardéru Su-24 nad Sýrií. Pro ukončení ekonomických sankcí vůči Ankaře se vyslovilo 21% populace.

78% respondentů zdůraznilo, že Rusko nepotřebuje kompromis s Tureckem, dokud se Turecko oficiálně neomluví za sestřelení Su-24. Návrat k předchozímu vztahů mezi oběma zeměmi podporuje pouze každý 10. účastník průzkumu.

Situace mezi oběma zeměmi skutečně nenapovídá zlepšování vztahů. Historie turecko-ruských konfliktů Podle zahraničních sdělovacích prostředků se Turecko vedle sestřelení Su-24 zřejmě podílí i na dalších operacích proti ruským zájmům.

Spekuluje se například o tom, že klika „osmanských“ Turků soustředěná kolem tureckého prezidenta, ministra zahraničí a šéfa turecké rozvědky má na svědomí šéfa Hlavní správy rozvědky ruského generálního štábu (GRU). Generálplukovník Igor Sergun, přítel prezidenta Putina,  oficiálně zemřel 3. ledna 2016 v rekreačním středisku poblíž Moskvy na akutní srdeční nedostatečnost. Řada zahraničních zdrojů ovšem tvrdí, že generál zemřel ve věku 52 let během přísně tajné operace 1. ledna v libanonském Bejrútu, tedy o tři dny dříve. Do souvislostí se to dává s plánovaným útokem Turecka na Sýrii.

Pokud je to pravda, může se Turecko spolehnout na hodně dlouhou ruskou paměť. Jak řekl prezident Putin po sestřelení Su-24 : „Nemáme v úmyslu a nebudeme řinčet zbraněmi. Ale pokud si někdo myslí, že se spáchání odporného válečného zločinu – vraždy našich lidí – odbude rajčaty nebo nějakými sankcemi ve stavebnictví a dalších odvětvích, tak se hluboce mýlí.“

Komentáře

komentářů

TOPlist