Ruský raketový útok zásadně mění situaci ve světě

Dne 7. října proběhla doslova historická událost, která může na desetiletí dopředu ovlivnit globální vojensko-politickou situaci. Ministr obrany Ruské Federace Sergej Šojgu oznámil, že poprvé v ruské, ale i v sovětské vojenské historii byly do reálné válečné operace nasazeny ruské řízené střely.

Islámskému státu skončil večírek, a nepřátelé Ruska se snaží rychle analyzovat co všechno to pro ně znamená. Příkladem může být vyjádření velitele NORAD (Severoamerické velitelství protivzdušné obrany).

„Nasazují řízené střely, které jsou vysoce přesné a mají velmi velký akční rádius a to do takové míry, že jejich dálkové letectvo nemusí opustit ruský vzdušný prostor a použít obyčejné jaderné hlavice proti cílům a kriticky důležité infrastruktuře v Kanadě, USA a na severo-západním pobřeží“, generál William Gortney, velitel NORAD.

Nové ruské střely jsou „velmi velkou výzvou“ pro obranu Spojených států. Podle velitele protivzdušné obrany USA je ruské dálkové letectvo kvalitativně lepší než sovětské, a zachycení ruských raket je mnohem těžší, než zachycení sovětských bombardérů.

„Řízené střely jsou velmi účinné, proti nim je velmi obtížné se bránit, a to je velmi velká výzva pro NORAD», řekl admirál Gortney, bývalý bojový pilot na amerických letadlových lodí, na zasedání Atlantické rady ve Washingtonu.

„Výzvou, která před námi stojí, je ruské strategické letectvo a hrozba ruských řízených střel z ponorek a dalších podvodních a povrchových platforem. Je to výzva, protože během 57 let se NORAD zabýval obranou. Předpokládalo se, že sovětské nebo ruské dálkové letectvo vejde do našeho bojového prostoru, a tam se s nimi vypořádáme“, řekl velitel NORAD.

„Ale Rusko vykazuje kvalitativně lepší síly, než ty které se zakládaly na množství ozbrojených silách Sovětského svazu. Mají jinou doktrínu“, řekl admirál.

„Nutí nás to chytat šípy, místo toho abychom zasáhlilukostřelce“, zakončil Gortney.

Skutečností je, že všech 26 střel vypálených z raketových křižníků v dislokovaných na akvatorii Kaspického moře zasáhlo a zničilo všechny stanovené cíle. Přesnost zásahu byla s odchylkou 3 metry, což je na vzdálenost přes 1500 kilometrů úctyhodný výkon. S přihlédnutím na ničivou sílu náloží nehraje metr žádnou roli.

Ruský útok řízenými střelami nebyl náhodný. Mohl být proveden leteckými silami, ale šlo o demonstraci schopností a jasný vzkaz do světa. Změnila se geo strategická situace. Rusko sice má jaderný štít, ale nepřátelé Ruska uvažovali v případě konfliktu o útoku konvenčními nejadernými řízenými střelami a dalšími přesnými systémy, které měly odzbrojit ruskou obranu a přitom se měly vyhnout odvetnému jadernému úderu. Rusko prokázalo, že je připraveno i na takový rozvoj situace.

Řízené střely měla sovětská armáda od roku 1984. Přesto byly do boje poprvé nasazeny až včera. Jejich efektivita vyvolává paniku u nepřátel. Zejména je to jasný vzkaz Saudské Arábii, aby se nepokoušela o dodávky moderních protileteckých zbraní teroristickým skupinám, protože je na mušce. Není přitom potřeba ani nikam létat, stačí zacílit řízené střely z ruského území.

Někteří experti přirovnávají význam včerejšího útoku k datům jako je 29. srpen 1949, kdy Sovětský svaz úspěšně vyzkoušel svoji první atomovou bombu, nebo ke 4. říjnu 1957, kdy vypustil první umělou družici kolem země. Z obranného pohledu má totiž demonstrace ruských technologií podobnou váhu jako předchozí uvedené technologické úspěchy.

Sýrie je nyní přikryta ruskými systémy protiletecké obrany, u jejích břehů se pohybuje 20 ruských plavidel, která kontrolují celý prostor a řada z nich je vyzbrojena stejnými řízenými střelami nebo analogy z rodiny střel Kalibr.
Nepříjemným překvapením byla navíc skutečnost, že takový masivní útok nebyl v podsattě nikým zachycen. NATO se vyjádřilo post factum. Rakety proletěly po zadané trase, bez odchylky a s informacemi od rozvědky o cílích a protivzdušné obraně. Hlavice může nést nálož o hmotnosti 450 kg, konvenční nebo jadernou.

Přichází čas, kdy se bude analyzovat, a přemýšlet jak žít dál. Každopádně strategická situace se 7. října 2015 radikálně změnila.

Video: průlet ruských řízených střel na Kurdistánem

Komentáře

komentářů

PVO
TOPlist