Ruský mat : NATO vyhodnotilo ruskou kampaň v Sýrii jako efektivní, profesionální a přesnou

Ruský prezident Vladimir Putin dal nečekaný příkaz k částečnému stažení ruských sil ze Sýrie. Mise je završena. Připomeňme si tedy dosavadní výsledky, kterých dosáhly ruské vzdušně-kosmické síly během protiteroristické operace.

Za necelých půl roku provedly ruské letouny přes 9000 útoků a zdevastovali pozice Daesh, Al Kajdy a dalších militantních skupin. Zlikvidovaly zbrojní sklady, kilometry dlouhé konvoje ropných tankerů, díky letecké podpoře se podařilo osvobodit přes 400 měst a obcí a území větší než 10 000 km2. Teroristé byli vytlačeni z provincie Latakia a z velkých a strategicky důležitých území provincie Aleppo. S ruskou vzdušnou podporou se vládním jednotkám podařilo znovu dostat pod kontrolu ropná a plynová pole nedaleko Palmyry. Byly osvobozeny několik let obklíčené enklávy provládních sil na letišti Kuweires a ve městech Nubl a Zachra.

Daesh přišel o 209 těžebních zařízení a přes 3000 nákladních vozů na přepravu ropy. Rusové eliminovali přes 2000 teroristů pocházejících z Ruska, čímž významně snížili budoucí riziko islámského extremismu na vlastním území. Včetně 17 polních velitelů. Vzdušné síly pomohly zablokovat hlavní trasy z Turecka, kudy se vyvážela kradená ropa a vraceli se zbraně, zásoby a posily.

V Sýrii zůstává nasazeno přes 70 bezpilotních letounů a vládní jednotky nadále získávají informace získané ze satelitů a z prostředků elektronického průzkumu. Vládní síly se vzchopily, pozvedla se morálka obyvatelstva, které uvěřilo ve vítězství nad mezinárodním teroristickým syndikátem. To mělo vliv na příliv nových rekrutů do armády a místních milicí. Syrská armáda po 5 letech přešla na většině frontových úseků do ofenzivy.

Rusko nadále poskytuje vojenské a humanitární dodávky v plném objemu. Přezbrojení syrské armády na nejmodernější typy zbraní, dává ostříleným bojovníkům potřebnou převahu nad nepřítelem. Ruské tanky T-90, dělostřelecké a raketové systémy jako Smršť, protiletecký obranný komplex S-400 a nebo modernizované bojové letouny po půl roce bojů změnily syrskou armádu do jedné z nejlepších bojových sil Blízkého východu.

Ruští poradci a dobrovolníci se nadále podílejí na výcviku jednotek, předávání bojových zkušeností a na plánování útočných i obranných operací. Poradci v severní Latakii, nebo u elitních Tygřích sil ve východním Aleppu prokázali neuvěřitelnou profesionalitu a vedli syrské vojáky k ohromujícím vítězstvím tam, kde se před několika měsici zdály být všechny naděje pohřbené. Část kontingentu přesto zůstává na místě aby dohlížel na příměří a odradil případné agresory jako Turecko nebo Saúdskou Arábii od zneužití situace ve svůj prospěch. V těchto dnech byla zahájena bitva o Palmyru ve které právě ruské bombardéry odvádějí vynikající práci. Snížení počtu letounů zjevně nemá vliv na probíhající boje. Pokud by se situace jakkoliv zkomplikovala, Rusové se mohou navrátit do vybudovaných pozic doslova lusknutím prstu.

NATO ve své interní zprávě uvedlo, že Rusové nasadili v průměru 40 bojových letounů, které vykonávají 75 vzletů denně. Během každého vzletu se útočí na několik cílů. Údery jsou přesné a efektivní. Koalice vedená USA má nasazeno 180 letounů a denně zasahuje v průměru proti 20 cílům. Díky vyšší frekvenci náletů a díky spolupráci se syrskou tajnou službou a pozemními informátory je ruský kontingent o dost efektivnější. Zpráva NATO rovněž uznává vysoce profesionální výkon ruské skupiny v Sýrii jako celku.

Ohlášený odsun části jednotek znamená především fakt, že v Sýrii došlo ke stabilizaci režimu. Zisk z politických důsledků stahování ze Sýrie bude pro Rusko mnohem významnější a převáží i případné dílčí vojenské neúspěchy spojené s ohlášenou kampaní islamistů. Syrská armáda a její spojenci jsou jedinou reálnou silou schopnou zastavit Daesh. Rusové si to uvědomili hned na začátku, protože od začátku pracovali s jasným cílem.  Partie Velkého ruského mistra se v Sýrii blíží k závěru, v dalším tahu přijde mat. Pokud někdo odejde poražen, zcela jistě to nebudou Rusové.

Rusko ukázala světu, že může vybavit jakoukoliv základnu nejmodernějšími zbraněmi, které nebyly použity dříve. Na rozdíl od USA se poučilo z války v Afghánistánu. Rusko změnilo průběh vojenských akcí díky podpoře místních sil, při nejnižší možné míře pozemní intervence a nutných ztrátách. Rusko je zpátky na mezinárodní scéně jako špičkový hráč na Středním Východě. Sen o zřízení chalífátu, Osmanského impéria, nebo islámského extremistického státu je pryč. Přestože válka ještě neskončila, Damašek je v nejsilnější pozici za posledních pět let a Kurdové prožívají svoje národní obrození.

Komentáře

komentářů

illJX1l_ziQ
TOPlist