Ruský Generální štáb : 5000 bojovníků FSA zahájilo v Sýrii operace proti Daesh

Přes 5000 bojovníků opoziční FSA (Syrské svobodné armády) se v Sýrii přidalo k vládním jednotkám v boji proti Daesh. Náčelník Generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerij Gerasimov řekl, že ruské vzdušně-kosmické síly poskytují vzdušnou podporu jednotkám FSA, které spolu se syrskými vládními silami bojují proti teroristům.

Podle Gerasimova bojovníci FSA nyní nastupují ve čtyřech provinciích, Homs, Hama, Aleppo a Rakka. „Pro jejich podporu ruská letadla denně provádějí 30-40 leteckých úderů. Pomáháme jim i zbraněmi, střelivem a materiálními zdroji“, řekl šéf ruského generálního štábu na setkání s představiteli zahraničního vojensko-diplomatického sboru.

Ruské velení a syrská vláda vyjednávají s ozbrojenými skupinami složených převážně ze syrských občanů. Syřané jsou více ochotní podílet se na mírovém procesu a boji proti teroristickým organizacím Daesh a Al Kajda, které naopak přitahují zahraniční militanty. Gerasimov uvedl, že celkový počet jednotek FSA v současné době přesahuje 5 tisíc bojovníků, a neustále roste.

Velký podíl na změně v přístupu má spolehlivost syrské vlády v dodržování dohod, efektivní ruské bombardování a úspěšná vládní ofenziva. Před několika dny v Homsu vládní jednotky propustili za účasti OSN z obklíčené městské čtvrti část nepřátelských bojovníků a jejich rodiny. Část bojovníků, která se vzdala, využila amnestie k návratu do normálního života. Vláda tak získala bez dalších bojů kontrolu nad městem Homs, který byl symbolickým hlavním městem protivládního povstání.

Photo by FreedomHouse

Komentáře

komentářů

FSA
TOPlist