Rusko vyvezlo z Íránu obohacený uran v objemu 71% světové roční těžby

Rusko z Íránu transportovalo přibližně 40 tun uranu, různého stupně obohacení. Informovala o tom s odkazem na kompetentní zdroj z ruského jaderného průmyslu agentura Izvěstija. Zásilka by měla na světovém trhu hodnotu okolo 50 milionů USD. Uran je obohacen od 5% na maximálně 20%, přičemž z hlediska vojenského využití by musel být obohacen minimálně na 90%.

Expert v oblasti jaderné fyziky profesor Igor Ostrecov se domnívá, že nejsložitější část práce s uranem už provedli íránští experti. Což znečně zjednodušuje jeho další využití. Podle odhadů Světové jaderné asociace (WNA), která se zabývá rozvojem jaderné energetiky, byla světová těžba uranu v roce 2014 na úrovni 56,22 tuny. To je 85% spotřeby uranu reaktory jaderných elektráren v daném roce. Podle odhadů ovšem v roce 2015 spotřeba jaderného paliva značně narostla. Podle prvních odhadů na globální úrovni, spotřebovaly atomové elektrárny okolo 68,9 tisíce tun uranu (U308).

Dohody o vývozu obohaceného uranu bylo dosaženo 14. června 2015 ve Vídni. Podle přijatého plánu se z Íránu postupně sejmou uvalené ekonomické sankce, výměnou za demilitarizaci íránského jaderného programu. Podle dohody Íránu zůstane maximálně 300 kg obohaceného uranu.

Komentáře

komentářů

TOPlist