Rusko úspěšně vypustilo první raketu z nového kosmodromu Vostočnyj

Dnes ráno v 07:07 moskevského času byla úspěšně vypuštěna do vesmíru nosná raketa Sojuz, která vynesla na oběžnou dráhu tři vědecké družice. Ruský kosmický program získal novou moderní základnu. Vostočnyj je zcela nový kosmodrom vybudovaný přímo na ruském území. Poskytne Rusku naprostou nezávislost v rámci jeho vesmírných aktivit. Dosud používaný kosmodrom Bajkonur, který má Rusko pronajatý až do roku 2050, se nachází v Kazachstánu.

Všechny tři družice se podle plánu oddělily od nosné rakety a navázaly spojení. Satelit Aist-2D je vědecký satelit s hyper-spektrálními senzory a dalším vybavením, umožňujícím pozorování země v nových frekvenčních pásmech. Byl vyvinut ve spolupráci Univerzity v Samaře a samarské firmy TsSKB-Progress. SamSat-218 je „nanosputnik“ rovněž vyvinutý v Samaře určený zejména k ověření a vývoji algoritmů řízení orientace a získávání telemetrických údajů. Mimo toho se vědci chystají řídit procesy na palubě za pomoci mobilního zařízení, připojeného k systému mobilního spojení GlobalStar. Sputnik Lomonosov je určen ke kosmologickému výzkumu, studiu horních vrstev atmosféry země a radiačních charakteristik magnetosféry. Je dílem Moskevské státní univerzity Michaila Lomonosova. Váží 645 kilogramů a zemi bude obíhat ve výšce 490 kilometrů.

Kosmodrom Vostočnyj a vědecké městečko Ciolkovskij se stanou komfortním místem nejen pro kosmonauty, ale i pro vědecké týmy a jejich rodiny. Komfortní moderní zázemí a příznivé klimatické podmínky budou podle známého kosmonauta Alexandra Volkova velmi lákavé. Poukázal přitom například na nesnesitelné horko při letním provozu na Bajkonuru. Podle náčelníka štábu ruské armáda Sergeje Ivanova se kosmodrom Vostočnyj v budoucnu stane hlavní základnou pro ruský program kolonizace Měsíce.

Komentáře

komentářů

Vostočnyj
TOPlist