Rusko skupuje levné zlato

Rusko minulý měsíc výrazně zvýšilo množství nákupů zlata. V říjnu Ruská centrální banka koupila 1,3 milionu uncí (40 tun) drahého kovu, což je maximální objem od roku 1998.

Centrální banky po celém světě začaly kupovat zlato před několika lety, aby diverzifikovaly své rezervy v podmínkách nestability na devizovém trhu a geopolitického napětí.

Banka Ruska využila růstu rublu v posledních týdnech, protože se nákup zlata v rublech stal levnějším. Dříve vykupovala zlato aktivně i Čínská lidová banka, ale po devalvaci juanu v říjnu snížila objemy nákupů.

Vzhledem k tomu, že ročně je ve světě vyrobeno cca 3,2 tis. tun zlata, Rusko za uplynulý měsíc skoupilo asi 1,5% roční produkce, což je pro jednu zemi obrovské číslo.

V současné době drží zlato ve struktuře devizových rezerv centrální banky Ruské federace podíl 16%. Vzhledem k tomu, že ceny zlata nyní klesají, klesá i hodnota těchto rezerv. Situaci ovlivňuje posilující dolar. Přestože cena zlata klesla pod 1200 $ za unci, a v listopadu poklesla cena o 8%, v dlouhodobém horizontu je zlato tou nejlepší volbou. Jako aktivum poskytuje dobrou ochranu proti mnoha rizikům.

Komentáře

komentářů

zlato
TOPlist