Rusko se do roku 2020 vyzbrojí mobilními atomovými elektrárnami

Ministr obrany Ruské federace nařídil do roku 2020 připravit projekt mobilních atomových elektráren s nižším výkonem. Práce na projektu byly zahájeny a jsou ve výzkumné fázi, řekl podle agentury Vojennyj Informant generální ředitel inženýringové společnosti inovačních projektů Jurij Konjuško.

Předběžná zpráva o projektu by měla být dána ministerstvu obrany do konce roku 2015. Technický projekt bude dokončen do konce roku 2017 a další tři roky bude zapotřebí k vytvoření funkčního modelu. Současně se k tomuto termínu musí připravit i sériová výroba atomových stanic, protože výrobní základna pro sériovou výrobu prozatím chybí.

Práce na vytvoření mobilních jaderných elektráren se vedly už za doby Sovětského svazu, od 50. let minulého století. Autonomní zdroje levné elektřiny je velmi potřebné nejen pro armádu, ale i pro rozvoj severních teritorií Ruska. V roce 1961, začal zkušební provoz mobilní jaderné elektrárny TES-3. Reaktor s kapacitou 8,8 megawattů byl umístěn na dvou pásových podvozcích zdokonalené verze těžkého tanku T-10. Na dalších dvou podvozcích se nacházely turbíny, generátory a další zařízení.

O 20 let později, běloruští jaderní inženýři vytvořili mobilní elektrárnu Pamir, umístěnou na dvou tankových polotahačích. Řešení bylo navrženo pro dopravu železniční, námořní a leteckou dopravou: nejtěžší tahač (s reaktorem) vážil 60 tun a splňoval potřebné normy. V důsledku radiační fobie, způsobené katastrofou v Černobylu byly oba prototypy Pamiru zlikvidovány.

Komentáře

komentářů

TOPlist