Rusko připravuje syrskou armádu k odražení turecké invaze

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan stejně jako arabští šejkové mají velký problém. Prolomení blokády měst Nubl a Zachra současně uzavřelo hlavní zásobovací trasu teroristickým organizacím bojujícím proti syrské vládě. Tento vojenský úspěch vládních sil zásadně ohrozil “opoziční” skupiny, které odstoupily z mírové konference v Ženevě.

Politika západních států v čele s USA se dostává do problémů, protože se hroutí mýtus o syrské “demokratické” opozici. Představitelé USA se zaplétají do vlastních argumentů a v podstatě se dostali do situace, kdy obhajují Al Kajdu, pod kterou spadají některé skupiny vydávané za demokratickou opozici. O to více jsou nervózní největší přímí strůjci napadení Sýrie: Turecko, Saúdská Arábie a Katar. Jejich podpora mezinárodnímu teroristickému syndikátu zavlekla zemi do smrtelného konfliktu, který si vyžádal čtvrt milionu obětí, obrovské ekonomické ztráty, zničená města, infrastrukturu, vyvolal obrovskou migrační vlnu a podepsal se na osudech milionů lidí.

Právě Saúdi a klika kolem Erdogana se odmítají smířit s nastupující porážkou jejich ambicí v Sýrii. Saúdi chtěli rozšířit svoji wahabistickou ideologii. Jejich dítko, Daesh, v souladu s touto zvrhlou ideologií vyhlazuje Šíity, Alavity, Jezídy, Kurdy i křesťany. Zvrácený Erdogan zase sní o obnově Osmanského impéria. Oběma ale zkřížilo plány Rusko, které vrátilo naději Syřanům, že mohou bojovat a vyhrát. Čtyřměsíční letecká kampaň a přes 6000 ruských náletů, zvrátilo průběh války v těžce zkoušené zemi. Na 10 frontách z celkových 15 přešly vládní jednotky do ofenzivy. Rusové fakticky vytvořili bezletovou zónu nad nejdůležitějšími částmi Sýrie. Vojenskými dodávkami staví na nohy těžce zkoušenou syrskou armádu a dodávají jí kvalifikované vojenské poradce, zbrojní systémy reaktivního dělostřelectva a moderní, odolné tanky T-90. Posledním úspěchem vládních sil s podporou ruských letců bylo prolomení blokády měst Nubl a Zachra, kde došlo k uzavření hlavního koridoru kudy proudila z Turecka pomoc teroristům.

Erdogan zahnaný do kouta se stává nepředvídatelným a iracionálním politickým vůdcem. Moskva tvrdí, že má oprávněný důvod domnívat se, že Turecko připravuje pozemní invazi do Sýrie. Rusové poznamenali že existují určité hranice, které už nemůže nikdo překročit. Rusko připravuje silné syrské vojenské jednotky, která budou určené k odražení případné turecké pozemní invaze. Damašek má právo hájit své hranice, a už nebude mlčet k žádnému narušování syrské suverenity. Připravuje se na jakékoliv varianty turecké pozemní ofenzívy, včetně leteckého bombardování.

Pro Turecko už ovšem nebude oslabená Sýrie snadný cíl. Spojenecké Rusko oznámilo, že považuje za hrozbu jakékoliv letadlo, které nepůsobí v rámci koordinační dohody mezi USA a Ruskem. Podle Rusů takové stroje představují hrozbu a budou sestřeleny. Rusko přijalo vedle nasazení raketového komplexu S-400 i další preventivní opatření. V minulých dnech byly do Sýrie přesunuty moderní letouny Su-35, a Syřané obdrželi modernizované stíhačky MiG-29 pro případné odražení turecké invaze. Kreml tak posílá do Turecka zprávu, že jakýkoli vpád už bude vyřešen silou a ne diplomacií.

Komentáře

komentářů

TOPlist