Rusko předalo Íránu první část dodávky protivzdušných komplexů S-300

Rusko začalo Íránu dodávat komplex protivzdušné obrany S-300 informuje íránská agentura Tasnim. Kontrakt na dodávku ruských systémů S-300 vstoupil v platnost 9. listopadu. Následující den ministr obrany Íránu Husejn Dechgan uvedl, že Teherán očekává že dostane raketové komplexy do konce roku.

Teherán počítá s posílením své protivzdušné obrany několika divizemi modernizovaných komplexů S-300, které budou modifikované speciálně pro Írán. Jak informoval šéf státní korporace Rostech Sergej Čemezov, jakmile bude první část kontraktu vyplněna, Írán odvolá soudní žalobu na Rusko.

Žaloba na 4 miliardy dolarů jako náhradu škody za nevyplněný kontrakt souvisí s nevyplněním původního kontraktu kvůli mezinárodním sankcím uvaleným na Írán, ke kterým se Rusko připojilo i s tímto rizikem. Dne 13. dubna 2015 prezident Rusko Vladimir Putin podepsal nařízení, kterým zrušil zákaz na dodávky protivzdušných raketových komplexů S-300 Íránu a mezi oběma státy došlo k jednání o novém kontraktu a urovnáním sporu.

Foto: en.wikipedia.org

Komentáře

komentářů

S-300
TOPlist