Rusko plně splatilo dluh Číně a ve III. čtvrtletí snížilo svůj zahraniční dluh o dalších 6,1%

Ruská Federace úplně splatila svůj dluh Číně, uvádí ruské Ministerstvo financí. Poslední platba proběhla 24. září a činila 400,99 milionu švýcarských franků.

Jak informuje TASS, větší část závazků pocházela ještě z doby bývalého Sovětského svazu, z dluhů, které vznikly v rámci obchodní a hospodářské spolupráce mezi oběma zeměmi.

„Část ruského dluhu vůči Číně ve výši 50,16 milionů švýcarských franků (CHF) byla splacena dodávkami ruské průmyslové produkce a plněním vědecko-výzkumných zakázek v oblasti zdravotnictví, druhá část finančními prostředky“, informovali na Ministerstvu financí.

Dnes ruská centrální banka (Centrobank) zveřejnila zprávu, podle níž se velikost ruského zahraničního dluhu ve třetím čtvrtletí roku 2015 snížila o 34,079 miliard USD, tj. o 6,1 % celkového dluhu, na úroveň 521,610 miliard USD. Ve zprávě se konstatuje, že současná hodnota státního dluhu je nejmenší za posledního 4,5 roku.

Ruský státní dluh klesá, přestože se snižují ceny ropy a zemního plynu jako důležitého zdroje příjmu ruské státního pokladny. Ruská Federace patří v poměru ke svému HDP k nejméně zadluženým zemím Evropy a v současné době se její zahraniční dluh pohybuje okolo 20% HDP, o čemž si může Evropská Unie nebo USA nechat pouze zdát.

Ratingové agentury ovšem měří dvojím metrem. Ostatně zájemce o danou problematiku můžeme upozornit na zajímavý článek na portálu E-republika.cz

Photo by openDemocracy

Komentáře

komentářů

Photo by openDemocracyPhoto by openDemocracy
TOPlist