Rusko obešlo protiraketový štít USA : Pentagon potvrdil existenci jaderného supertorpéda Status-6

Zdroje z amerického Pentagonu potvrdili, že Rusko úspěšně otestovalo nový typ zbraně. Gigantické torpédo s termojadernou hlavicí a hrůznou silou. Podle Popular Mechanics má projekt kódové označení Status-6.

„Je to velmi špatná zpráva“, sdělili američtí vojenští představitelé. Podle údajů americké rozvědky zkouška proběhla 27. listopadu 2016. Torpédo bylo vypuštěno z paluby ponorky zvláštního určení B-90 „Sarov“. Další podrobnosti akce nebyly zveřejněny.

Podle The Washington Free Beacon je tento ruský podvodní komplex revolučním počinem. Torpédo s jaderným pohonem je schopné pohybovat se rychlostí 90 uzlů (téměř 167 km za hodinu) v hloubce do jednoho kilometru. Bojový rádius Statusu-6 je 10 000 kilometrů a jeho bojová hlavice je dlouhá 6,5 metru.

Podle Američanů může torpédo nést bojovou hlavici o síle do 100 megatun. Výbuch u pobřeží USA vyvolá gigantické tsunami, které smaže z tváře země pobřežní státy, včetně vojenských základen, letišti a vojenskými závody. S ohledem na rádius zbraně se nemusejí ruské ponorky ani přibližovat k americkým letadlovým lodím, protože flotila může být zcela eliminována jediným torpédem.

Poprvé prosákla informace o vývoji gigantického torpéda rok zpátky, kdy se na zasedání vlády ohledně obranných záležitostí dostal jakoby omylem do záběru kamer nákres nové zbraně. V Kremlu únik informace okomentovali jako nešťastnou náhodu, ale řada známých politilogů považovala tento únik za plánovanou dezinformaci s ohledem na to, že termín dokončení vývoje zbraně měl být až v roce 2019.

kreml obrana

Podle názorů expertů je Status-6 novou asimetrickou odpovědí Ruska na budování globálního systému protiraketové obrany.  Jako nosič zbraňového komplexu Status-6 jsou určeny mimo ponorky Sarov i modernizovaný Belgorod, projekt 09852 Antej a projekt 09851 Chabarovsk. Všechny tyto ponorky jsou oficiálními nosiči hlubokovodních aparátů a mají nákladní dok pod vodou, tudíž je nelze odhalit ani ze souše ani satelitem.

ponorka

V definici použití má jít o zbraň určenou k nanesení garantovaného a nepřijatelného poškození nepřítele tím, že vytvoří celé rozsáhlé zóny pobřeží kontaminovanou zónou, neschopnou osídlení po velmi dlouhou dobu. V souvislosti s tím se spekuluje o využití kobaltu-59. Podle vědců by ke zničení celé zemské biosféry stačilo 510 tun kobaltu. Spíše však bude nová zbraň použita jako prostředek odstrašování.

jaderný výbuch

Spolu se systémem Perimetr disponuje Rusko schopností provést odvetný útok celým svým jaderným arsenálem i v případě, že budou zcela likvidována všechna velitelská stanoviště a personál raketových vojsk strategického určení. Je zřejmé že Rusové dokázali znovu obejít americké jestřáby a vytvořit efektivní prostředek zadržování. Za nepoměrně nižší cenu, než je výstavba gigantického globálního protiraketového systému. Paradoxně je tak větší naděje, že tento bojový systém s hrůznou účinnost a manévrovacími schopnostmi nebude nikdy použit.

Komentáře

komentářů

ponorka
TOPlist