Rusko-čínský trh zlata postupně zdevastuje nafouklý dolar. Nevěříte?

Žlutý kov začal ohrožovat dolar a jeho pozici světové rezervní měny. Proto se USA snaží přesvědčit svět že hodnota zlata klesá. Je to ale pravda?

Doktor politických věd na Princetonské univerzitě pan William Engdahl má na věc poměrně jasný názor, který zveřejňuje ve svém sloupku pro New Eastern Outlook.

Trh zlata je v současnosti ovládán několika velkými hráči, kteří se snaží dělat všechno možné, aby snížili cenu zlata. O jejich „poctivosti“ už kolují legendy. Důvodem je strach aby se neopakovala situace z roku 2011 kdy zlato vážným způsobem ohrozilo dolar jako hlavní světovou rezervní měnu. Funkce dolaru jako světové rezervní měny umožňuje západním elitám provádět manipulace se světovými finančními trhy, ovlivňovat světovou ekonomiku a užívat bezpracných zisků, které jim používání dolaru přináší.

Situace se ovšem začíná rychle měnit. Zásoby fyzického zlata se na západě rychle tenčí. Rusko, Indie, Čína a další rozvojové země zvyšují zásoby drahého kovu ve svých rezervách a Čínská Šanghaj se chystá převzít roli hlavního centra obchodu se zlatem místo komoditní burzy Comex. Země BRICS navíc vytvořili vlastní Rozvojovou banku a plánují vytvořit zlatý rezervní fond. Roste produkce zlata zejména v Rusku, které v prvních pěti měsícíc roku zvedlo produkci zlata šestinásobně. Čína se proti tomu snaží Juan navázat na zlatý standard v rámci svého odhodlání prosadit jej jako hlavní světovou měnu. A jestliže se něčeho nedostává, obvykle cena roste. I když se manipulací může dočasně navodit pocit, že to tak není.

S Čínou a Ruskem spolupracuje Jihoafrická republika jako člen BRICS, Uzbekistán jako člen Šanghajské organizace a další státy. Všechny tyto země společně, pomalu ale jistě vytvářejí nový alternativní systém. Za 3 až 5 let se navíc bude jednat o ekonomicky nejrychleji rostoucí a největší hospodářskou oblast na světě. Dolar bude ještě chvíli zpevňovat, než se zjistí že cena zlata je naprosto jinde a že „Král je nahý“. A z toho má Wall Street, FED i ministerstvo financí USA oprávněný strach. Zásobme se popcornem a připravme se na zajímavé představení.

Komentáře

komentářů

fool-s-gold-1537926-639x426
TOPlist