Ruské tanky T-90 v Sýrii vítězí : Tajemství drtivé ofenzivy je poodhaleno

Raketové útoky proti tankům T-90 syrské armády jsou zřejmě definitivně odsouzeny k nezdaru. Militantní islamisté nejsou schopni zlikvidovat tyto tanky ani řízenou střelou TOW-2, kterými je zásobili především západní sponzoři.

Náměstek generálního ředitele firmy Uralvagonzavod, Vjačeslav Chalitov, řekl, že tanky prokázaly vysokou životnost. Výrobce tanků dokumentuje případy zasažení tanku a jeho případné poškození.

Na přiloženém videu je vidět zásah tanku řízenou střelou do věže tanku při poruše systému Štora-1. Ohluchlý návodčí v šoku vylezl z tanku, ale zbytek posádky s tankem následně z kritické zóny bez problémů odjel. Polde náměstka Chalitova zůstala věž téměř bez poškození zejména díky fungování systému dynamické obrany.

Čím je tedy T-90 tak vyjímečný? Především má preventivní systém elektro-optické aktivní obrany Štora-1, která ochrání tank před zásahem a odklání rakety do bezpečné zóny. Jedná se o systém infračervených rušiček a laserových varovných přijímačů, s cílem narušit systém laserového navedení na cíl.

Do výzbroje tehdy ještě sovětské armády byl zařazen už v roce 1989. Chrání před proti-tankovými raketami s laserovým naváděním, dělostřeleckou municí s laserovými dálkoměry, před raketami s tepelným naváděním a před proti-tankovými raketami s poloautomatickým systémem navádění. Na videu je vidět vozidlo vybavené rušičkou, která odkloní střelu od cíle.

Vedle elektro-optické ochrany má tank i vrstvený pancíř s přídavným reaktivním pancéřováním Kontakt ERA-5. Vysoce výbušná látka mezi ocelovými deskami výrazně eliminuje energii střely a rozvede její ničivou sílu mimo hlavní směr útoku.

T-90 je zbraňovým komplexem, který se dokáže vypořádat s naprostou většinou protitankových zbraní. Úspěšná ofenzíva syrské armády na nejkritičtějších úsecích fronty je podporována právě těmito moderními zbraněmi.

Komentáře

komentářů

T-90
TOPlist