Ruské MiGy znemožnily americký Blitzkrieg v Sýrii

Svými „nenadálými“ dodávkami zbraní pro Asadův režim se Moskva vrátila do Velké hry a zabránila Islámskému státu (IS) probít se k moři.

Čím víc přichází informací o situaci v Sýrii, tím je jasnější, proč jsou v USA tak podrážděni postupem Ruska. Masivními zbrojními a humanitárními dodávkami do Sýrie Moskva překazila druhý pokus Washingtonu vyčistit zemi od Bašara Asada a jeho armády sděluje KP.ru.

První pokus byl, když chtěly Spojené státy pod záminkou přítomnosti chemických zbraní u Asadova režimu ponořit Sýrii do krvavého písku za pomoci raketových úderů. Kreml na poslední moment vytáhl Sýrii z americké smyčky, když navrhl zničit chemické zbraně pod mezinárodním dohledem. Putin zachránil Sýrii od války. A Obama dostal hlasitou politickou facku. Přesto od plánů na vykopnutí Asada z Damašku neustoupil. Proto USA vypěstovali v Sýrii oddíly „opozice“, které napěchovaly penězi a zbraněmi.

Během 4 let občanské války v Sýrii se Asadova armáda velmi otřásla, ale nevzdala se. A tak v USA připravili pro letošní podzim novou generální ofenzívu syrské „opozice“. Blitzkrieg na Damašek měli podpořit i bojovníci Islámského státu (teroristická organizace). Až do teď Američané líně napadali „potenciální oblasti dislokace“ IS ze vzduchu. Bez valných výsledků. Vojenský poradce Obamy byl nucen přiznat, že „účinnost leteckých úderů na IS se přibližuje k nule.“ Ale raketové útoky by se mohly náhle (nebo omylem), přenést na města pod kontrolou Asada.

USA již začaly lepit koalici evropských zemí pro poslední útok na Sýrii, a dokonce i s možným závěrečným vyčištěním Damašku pěchotou NATO. Ale Evropa zdvořile odmítla. A tehdy vznikl ve Washingtonu plán, díky kterému bude chtít přežraná Evropa sama skoncovat se Sýrií a Asadem. Bylo rozhodnuto zaplavit Evropu hordami uprchlíků.

Dobročinné fondy USA začaly financovat přechod přistěhovalců z Blízkého východu do Evropy. Turecko, věrný spojenec USA v NATO a v boji proti Asadovi, náhle otevřelo své hranice náporu uprchlíků přecházejících přes jeho území. A koordinaci mas lidí z Turecka do Německa začali na Twitteru aktivisté ze Spojených států a Velké Británie. To vše se odehrávalo a neustále probíhá pod výbuchy amerických raket, které začaly stále častěji padat v Iráku a Sýrii ne na vojska IS, ale na obydlené oblasti.

Tady máte – proud uprchlíků. Zde je prohlášení amerického ministerstva zahraničí a evropských politiků, že v této humanitární katastrofě je vinen Asad, se kterým je třeba skoncovat.

Mohlo by se zdát, že půda je připravena. Zvláštní operace měla začít z týdne na týden.

A najednou – bác! Na letiště Sýrie začaly přistávat desítky ruských vojenských dopravních letadel s bojovou technikou, potravinami a léky. A z moře se stejným  nákladem začaly připlouvat lodě pod ruskou vlajkou. Pro Washington to bylo stejné překvapení jako sníh v poušti. Analytici CIA i Pentagonu věřili, že Rusko, potýkající se s sankcemi a podporou Donbasu nebude mít zájem o Sýrii. Proto byl vybrán i moment pro útok na Assada. Ale ne, rozvědka USA nestačila vyčuchat, jak Rusové rychle, ve stachanovském tempu, začali posilovat své základny v Sýrii. V Tartúsu (historická základna ruského námořnictva) se vysadila námořní pěchota. Na letišti v Latakii specialisté letectva a protivzdušné obrany. Rusové začali školit své syrské protějšky na souši, na moři i ve vzduchu.

Ve skutečnosti, dnes můžeme hovořit o kombinovaném námořním a leteckém předmostí Ruska na pobřeží Sýrie. To už nevymažeš americkou gumou na taktické mapě. Syrské strategické objekty jsou přikryté nejlepšími světovými systémy protiraketové a protivzdušné obrany, komplexy S-300 a „Pancíř“. Ve výzbroji syrských vzdušných sil se objevily modernizované MiG 29 a dokonce MiG 31, v jejichž kokpitech sedí syrští piloti vycvičení v Rusku.

A co je nejdůležitější – toto rusko-syrské předmostí nedovolí IS prorazit k moři. Vždyť po obsazení přístavů by získal Islámský stát druhý dech. Islámští teroristé by začali na moři obchodovat s pašovanou ropou výměnou za zbraně.

A Spojené státy si na toto pobřeží dělaly zálusk pro syrskou „opozici“. No a teď je pobřeží obsazené.

Asadova armáda začala tlačit IS na všech frontách.

Rusko se nepodařilo vytlačit z „Velké syrské hry“. Moskva udělala silný tah, kterým znovu postavila Spojené státy do nevýhodné pozice. Bránit Rusům podporovat syrskou armády v boji proti IS – to znamená postavit se na stranu teroristů. Útok amerických F-16 na ruské MiGy nebo bombardovat letišti v Latakii – to je ještě horší. Neboť to je už válka. Navíc, ne syrsko-americká, ale možná už americko-ruská. A to Washington jistě nepotřebuje. Žádná hlava Asada nestojí za střet jaderných mocností.

Proto USA i Evropě zůstane zřejmě jediná možnost, smířit se s přítomnost Ruska v Sýrii, a společně s ním, jednotnou frontou, bojovat s Islámským státem.

Komentáře

komentářů

ru
TOPlist