Ruská armáda se letos vyzbrojí novou generací bojových robotů

Rusko vytvořilo velkou řadu inovativních robotických systémů, pro zvýšení výkonu a efektivity svých ozbrojených sil. Podle generálplukovníka Popova jsou pokročilé systémy v testování a řada z nich bude v průběhu roku dodána ruské armádě.

Robotické platformy a bezpilotní systémy by měly tvořit přibližně 30% bojové síly ruských jednotek. Mnohé modely byly představeny už na vojenské výstavě Army-2015 v Moskvě.

Jedním se systémů je robotický komplex Platform-M. Univerzální bojová jednotka vyzbrojená kulometem a granátometem. Použití bude mít v průukumu, hlídkování a střežení důležitých lokalit.

Systém Uran-6 je víceúčelové robotické zařízení pro odminování, dostatečně výkonné aby nahradilo 20 pyrotechniků. Může být bezpečně ovládáno až ze vzdálenosti jednoho kilometru. Jedná se v podstatě o dálkově řízený buldozer s vlečnou sítí a aktivními prvky, který identifikuje a ničí miny s náloží o ekvivalentu 60 kg TNT. Jeho kolega Uran-14 s ním funguje v kooperaci jako požární robot.

Dalším systémem je Argo, robotická platforma, která umí plavat. Díky tomu je ideální pro použití jako prostředek palebné podpory při výsadku jednotek námořní pěchoty. Argo má jeden kulomet ráže 7,62 a raketometem RPG-26.

Miniaturní roboty zastupuje Yula-N. Minirobot o hmotnosti kolem kilogramu, který může předávat informace operátorům ze vzdálenosti 100 metrů po dobu dvouhodinového provozu. V bojové zóně to bude velmi praktický a dá se říct neocenitelný pomocník.

Zajímavým výtvorem je i robotický systém Kadet, který patří k menším průzkumným robotům, ale dá se využít k tažení menších nákladů.

Komentáře

komentářů

TOPlist