Režiser Oliver Stone: Doufám, že Putin v Sýrii zvítězí

„Obama je produkt systému, pilíř říše. USA je vojensky přítomno ve 130 zemích a má 700 základen, a více než 1000 pokud by byly počítány tajné základny“, říká režisér Oliver Stone, autor dokumentárních a hraných filmů o politice Spojených států, osudu Edwarda Snowdena a událostech na Ukrajině v rozhovoru pro španělský list El Mundo. Doufá v úspěch ruských vojenských operací v Sýrii.

„Myslím, že je správné, že Putin přešel do akce, a já doufám, že vyhraje. To umožní syrské armádě reorganizaci a ve výsledku boj s Islámským státem (IS)“, řekl americký režisér.

USA i nadále udržují kurs ke změně režimu a dělají z Asada nového Hitlera, říká Stone. Nicméně, podle něj, bez ohledu na to, jak krutým vůdcem by Assad byl, není o nic lepší ani horší než například Saddám Husajn, který byl přítelem Spojených států před tím než upadl do nemilosti.

Podle mínění Olivera Stona se dva termíny Baracka Obamy staly pokračováním politiky George Bushe mladšího v plánu destabilizovat sedm zemí: Irák, Sýrii, Libanon, Súdán, Libyi, Somálsko a Írán. Režisér dává vinu za vznik Islámského státu přímo USA, s tím že teroristická organizace je výsledkem války v Iráku. „Destabilizovali jsme celý region a nyní obviňuje v tomto chaosu Islámský stát, který se převrátil v opravdový „chalífát.“

„Ale vina leží na nás, stali jsme se říší chaosu“, říká Stone.

Obama pouze posílil úlohu Spojených států jako impéria, sejícího chaos, říká režisér. Podle jeho slov by se ani Roosevelt ani Kennedy nikdy neodvážili přiznat, že bombardovali sedm zemí. Americký pocit nadřazenosti nad ostatními zeměmi a beztrestnost za nedodržování mezinárodního práva pouze se za Obamy pouze zintenzivnily, když propagoval použití bezpilotních letounů ve vojenských kampaních.

Režisér v současné době pracuje na dokumentu o událostech na Ukrajině. Domnívá se, že studená válka nikdy neskončila. Po odchodu Gorbačovova ani George Bush starší, ani Bill Clinton neodmítli americký militarismus a pokračovali v posilování americké přítomnosti v Evropě, rozšíření NATO a vytváření silnějších zbraní.

Destabilizace Ukrajiny podle režieéra připomíná předchozí americké úsilí o změnu režimů. Stone konstatuje, že ve světle těchto událostí Západ nebere v potaz úhel pohledu Ruska. „Putin, podle mého názoru, hájil geostrategické zájmy Ruska tváří v tvář politice invaze, prováděnou USA a Evropou, které se snaží rozšířit svůj vliv na východ.“

Photo by Víctor Santa María

Komentáře

komentářů

Photo by Víctor Santa MaríaPhoto by Víctor Santa María
TOPlist