První dáma Turecka : Harém byl školou pro přípravu žen na celý život

Manželka tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana ve středu ocenila harémy osmanských sultánů jako „školy pro přípravu žen na celý život“. Podle portálu Yahoo s touto myšlenkou přišla Emine Erdoganová den poté, co její manžel prezident Erdogan pobouřil veřejnost výrokem, že „ženy jsou především matky“. V projevu k Mezinárodnímu dni žen.

V pozadí protestů jsou obavy, že se Erdoganova vláda pokouší zavádět v Turecku přísné islámské hodnoty a omezování občanských svobod žen. Erdogan už v minulosti naléhal na turecké ženy, aby měly alespoň tři děti.

Erdogan a jeho žena pravidelně hovoří o upevnění islámských principů a hodnot staré Osmanské říše, z jejíchž trosek vznikl v roce 1923 moderní turecký stát. Poslední útoky Erdoganovy vlády na turecká média, útoky na svobodu slova a útoky na kurdskou menšinu, začínají skutečně vyvolávat obavy z plíživé islamistické diktatury.

Emine Erdoganová chápe harémy jako instituce s velmi přísnými pravidly, a přesnými pokyny týkajícími se náboru a vzdělávání kurtizán. Každá žena bez ohledu na věk mohla získat vzdělání, ve kterém se ukázala být nejschopnější, včetně hudby, cizích jazyků nebo kaligrafie.

Názory manželů Erdoganových se bouřlivě rozebírají na sociálních sítích. Ozlem Kurumlar, profesor jedné z istanbulských univerzit kontroval na Twitteru: „V době Murada III (sultána ze 16. století), byly knihy jedinou věcí, která nikdy nevstoupila do harému.“ S profesorem zřejmě souhlasily i tisíce žen, které proti Erdoganům a jejich názorům vyšly protestovat do ulic Istanbulu.

Ilustrační obrázek: wikipedia.org

Komentáře

komentářů

harem lázeň
TOPlist