Přichází matka všech bitev : Bitva o syrské Aleppo začíná

V Sýrii dochází zřejmě k zásadnímu zlomu v průběhu války. Po osvobození Palmyry syrskou armádou a spojeneckými jednotkami za podpory ruského letectva se aktivizovala syrská pobočka Al Kajdy. Shromáždila několik tisíc militantů, ke kterým se přidaly i některé skupiny „umírněné opozice“. Po osvobození Palmyry se tak chce Al Kajda prezentovat jako jediná síla schopná vzdorovat armádě. A „umírněné opozici“ nezabránilo v útoku ani to, že podepsali s vládou dočasné příměří.

islamiste

Poměrně značná bojová síla islamistů je financovaná Saúdy a Katarem, doplňovaná posilami z Turecka (včetně tureckých občanů), zahraničními žoldáky, a je zásobovaná a vyzbrojovaná Tureckem. Svoji nehezkou úlohu sehrává v syrském konfliktu na straně protivládních sil i stát Izrael, USA a vlády některých západních zemí, nebo jejich vazalů. Příkladem mohou být dodávky zbraní protivládním silám třeba z Chorvatska, Ukrajiny nebo Bulharska.

Útok militantů v Aleppu

Po několika týdnech přípravy zahájila Al Kajda mohutný útok v provincii Aleppo. Cílem je uzavřít zásobovací cesty vládním jednotkám, odříznout severní syrské regiony a získat město Aleppo jako své hlavní město. Aktivita islamistů se zaměřila také na obsazení kurdských čtvrtí v Aleppu. Islamisté by získali lepší přístup pro zásobování pro téměř polovinu města, kterou ovládají. Neváhají proti Kurdům používat opakovaně použito těžké dělostřelectvo i chemické zbraně, což vede k velkým ztrátám mezi civilisty.

Jihozápadně od hlavního města provincie se islamistům podařilo prolomit obranu, obsadit několik vesnic a vládním jednotkám způsobit citelné ztráty. Nepříjemným překvapením bylo zjištění, že militanti získali od Saúdské Arábie kolem stovky kompletů moderních protileteckých střel, kterými se podařilo za poslední měsíc sestřelit už 3 syrské bombardéry. Syrské stroje se pohybují kvůli bombardování v nižších letových výškách než moderní ruské stroje s jejich pokročilou navigací. Dodávka protileteckých systémů do rukou Al Kajdy významně ovlivňuje situaci na bojišti a vzdušnou převahu vládních jednotek.

Screenshot_354

Vláda chtěla původně po osvobození Palmyry pokračovat v tažení na Deir Ez-Zor, a osvobodit tuto obklíčenou vládní enklávu od Daesh. Velká část hlavního města provincie a přilehlé vojenské letiště však musí počkat. Situace v Aleppu je velmi vážná také proto, že islamisté sem směřují posily i z dalších front. Pokusíme se sestavit z dostupných informací obrázek nadcházejících událostí. Podle aktivity na frontách totiž začíná zřejmě už dnes očekávaný útok.

Rozložení sil

Útoku na Palmyru se účastnilo kolem 6.000 vládních vojáků. Ofenzivy v Aleppu se zúčastní nejméně dvakrát tolik bojovníků. Za poslední dva týdny se podařilo soustředit už 11.000 vojáků a z pobřežní provincie Latakia nadále přijíždějí další velké kolony s posilami a municí. Podle ředitele moskevského Centra pro strategické záležitosti Ivana Konovalova bude mít útočná formace nad islamisty trojnásobnou převahu. Vojenský pozorovatel agentury TASS Viktor Litovkin poznamenal, že se dá předpokládat především válka v okolí města. Bylo by velmi obtížné obsadit zástavbu tak velkého a obydleného města jako je Aleppo. Pro ovládnutí města bude později zapotřebí maximálně přesných menších operací.

Hlavním velitelem ofenzivy bude generálmajor Suheil Al-Hassan přezdívaný jako Tygr. Právě jeho elitní jednotky nazývané Tygří síly se účastnily většiny důležitých bojů od Aleppa, přes ropná pole al-Sahir, letiště Kuweiris, rozbití blokády trasy do Aleppa u města Khanasser až po osvobození Palmyry. Díky jeho velitelským schopnostem a prokazatelným úspěchům jej doporučili ruští poradci k řízení celé nadcházející operace. Tygří síly nyní pokračují v bojích v okolí Palmyry směrem na Deir Ez-Zor, tentokrát bez svého velitele.

Screenshot_353

Útoků se zúčastní 4. mechanizovaná divize syrské armády, Hizballáh, národní obranné milice NDF, irácké polovojenské milice Harakat Al-Nujaba, Íránské revoluční gardy IRGC, íránská 65. brigáda Zelených baretů, a milice Liwaa Fatemiyyoun, kurdské jednotky YPG a letectvo Ruska a Sýrie. Proti nim stojí Jabhat Al-Nusra (syrská Al Kajda), Jaish al-Islam, Svobodná syrská armáda, Turkomani a žoldáci mnoha národností.

Vládní ofenziva

Už několik dní se bojuje o vesnice jihozápadně od Alepa. Ovšem dnešní operace přímo u města Allepa jsou mnohem důležitější. Vládní jednotky obsadily farmy al-Mallah a současně bojují o čtvrť Handarat na severu. Na jižním předměstí ovládly přístupové cesty k průmyslové čtvrti Al-Ramouseh. Pokud se vládním jednotkám podaří uzamknout území mezi farmami al-Mallah a kurdskou čtvrtí, budou militanti obklíčeni ve své části města, bez možnosti přijímání nezbytných zásob a munice. Pokud se to podaří, může město čekat stejný osud jako Homs, kde se militanti po delším obléhání vzdali vládním jednotkám. Vážným problémem je skutečnost, že An Nusra při svém ústupu bombarduje obydlené části města.

bitva o Aleppo

Americké analytické centrum Stratfor se domnívá, že výsledky vojenské operace v Aleppu mohou sehrát rozhodující roli v syrském konfliktu. Domnívá se rovněž, že budou mít dopad i na Islámský stát v daném regionu, a ovlivní vztahy mezi Tureckem a USA. Právě mezi těmito dvěma členy NATO se začíná projevovat výrazný nesoulad v tom, čeho chtějí obě strany dosáhnout.

Komentáře

komentářů

bitva o Aleppo
TOPlist