Poláci budou podávat první žádosti o restituce na Ukrajině

Polská organizace „Restytucja Kresów“, která se zabývá navrácením majetku Polákům, jejichž majetek se po druhé světové válce ocitl na území Ukrajiny, shromáždila už 600 sad dokumentů pro soudní spory. Agentuře TASS to řekl šéf řídícího výboru organizace Konrad Renkas.

Podle něj budou první dva případy v nejbližší době předloženy ukrajinským soudům v Kyjevě a Lucku. Organizace shromáždila ještě okolo 1200 podnětů, u kterých prozatím probíhá kontrola a analýza.

Zástupci organizace „Restytucja Kresów“ organizují po celé zemi informační schůze. O své činnosti informovali obyvatele Lublinu, Przemyslu, Helmu. V pondělí došlo ke schůzce s obyvateli Wroclawi, připravují se akce v Krakově, Varšavě a Štětíně.

Pokud se podle Renkasa pokusí Ukrajinské soudy vyhnout naplnění zákona, organizace se obrátí k soudům ve Štrasburku a ve Spojených státech.

Organizace „Restytucja Kresów“ byla založena v Polsku v dubnu. Má v úmyslu usnadnit návrat práv na majetku, který se nyní nachází na území Ukrajiny, nebo k získání náhrady za majetek, který zůstal na tomto území, jako například nemovitosti.

Jak uvedli zakladatelé, iniciativa vytvořit organizaci se objevila v souvislosti s podpisem Asociační dohody o přidružení Ukrajiny k Evropské Unii, která předjímá spravedlivé řešení těchto otázek.

Podle odhadů existuje v Polsku asi 100 tisíc lidí, kteří mohou prokázat, že jsou dědici nebo nástupci vlastníků majetů na území současné západní Ukrajiny. Před válkou zde žili hlavně Poláci.

Komentáře

komentářů

902cbc3433095835_640_ukraina
TOPlist