Ofenziva ruské diplomacie : Sýrie se může stát spolkovou republikou

Podle ruského ministerstva zahraničí se Sýrie může stát federální republikou. Jde o reálný návrh, aby mohlo dojít k mírovému uspořádání země. Jedná se o zásadní politické změny, poprvé od roku 1963 kdy se moci chopila strana Baas.

Decentralizace pomůže přispět k přenesení rozhodovacích pravomocí do regionů a zapojit většinu obyvatelstva do politického procesu. Ještě větší význam bude mít pro kurdské obyvatelstvo, které žádá autonomii pro oblasti obývané Kurdy, ale nechce se odtrhnout od samotné Sýrie.

Federativní uspořádání země je reálným krokem k míru. Ruský návrh umožní zachovat celistvost země, preventivně znemožní invazi cizích vojsk (Turecko, Saúdská Arábie, případně NATO), a poskytne samosprávu regionům, ve kterých bude mít vláda stejně slabší vliv. Zejména na kurdském severu.

Stoupající počet politických komentátorů v zahraničí upozorňuje na sladěný postup ruských ozbrojených sil a ruské diplomacie. Spolu s jasnou vizí a postupující ekonomickou pomocí se Moskva stala klíčovým hráčem, který začíná určovat svoje pravidla. S opatrným optimismem se zdá, že se díky takové konstelaci můžeme podstatně rychleji přiblížit míru.

Komentáře

komentářů

karik
TOPlist