Nová kanadská vláda otáčí kormidlo na Moskvu

Nový kanadský premiér Justin Trudeau oznámil ukončení vojenské operace v Sýrii a plány na konstruktivní spolupráci s Moskvou. Splnil tak část svých předvolebních slibů.

Trudeau dnes oznámil, že Ottawa ukončuje vojenskou misi na Blízkém východě proti teroristům z Islámského státu. Nový šéf kanadské vlády oznámil své rozhodnutí i prezidentu Obamovi. Reakce z Washingtonu prozatím není známa.

„Potvrzuji, že budeme i nadále hrát svou roli v boji proti Islámskému státu. Obama chápe, že jsem už dříve učinil prohlášení o ukončení vojenské mise“, řekl Trudeau na tiskové konferenci.

Vůdce liberální strany byl jmenován premiérem po parlamentních volbách, ve kterých liberálové porazili konzervativce pod vedením Stephena Harpera, který zastával funkci premiéra více než 9 let.

Trudeau v průběhu volební kampaně slíbil voličům, že vyvede zemi z vojenských operací v Iráku a Sýrii, a dodržel své slovo.

Kromě toho Trudeau nastínil i politiku své země k Rusku. „Očekávám, že se setkám s velkým počtem světových vůdců a budu prosazovat zájmy Kanady konstruktivním způsobem. Včetně Ruska“, řekl novinářům v reakci na související dotaz.

Photo by Joseph.Morris

Komentáře

komentářů

Photo by Joseph.MorrisPhoto by Joseph.Morris
TOPlist