Na straně IS bojuje 30 000 žoldáků ze zahraničí

Náměstek ministra obrany Ruské federace Anatolij Antonov informoval na třetím zasedání ministrů obrany ASEAN, že na straně Islámského státu bojuje 25 až 30 tisíc zahraničních žoldáků, a to i z Ruska a dalších zemí Asijsko-Tichooceánského regionu.

„Pokud se vrátí domů, nesou sebou potenciál násilí a extremismu, budou propagovat radikální myšlenky v našich zemích, nebo se stanou organizátory diverzí“, řekl Antonov. Zdůraznil, že zabránění takovému vývoji situace je jedním z klíčových společných problémů.

Teroristická skupina Islámský stát je dnes jednou z hlavních hrozeb světové bezpečnosti. Za tři roky se teroristům podařilo ovládnout velká území Iráku a Sýrie, pokoušejí se rozšířit svůj vliv v severní Africe, především v Lybii. Podle různých odhadů dosahuje kontrolované území rozměru 90 000 km2. Informace o počtu teroristů se pohybují od 50 do 200 tisíc militantů.

Rusko je znepokojeno koncentrací militantů z teroristické organizace Islámský stát na severu Afghánistánu, u hranic s Tádžikistánem a Turkmenistánem, řekl náměstek. Skupina se snaží zachytit i v sousedním Pákistánu, kde teroristé verbují a vytvářejí vazby s jinými teroristickými skupinami. Na situaci v Afghánistánu ukazuje i rozhodnutí prezidenta USA Baracka Obamy o pozastavení odvodu amerického kontingentu ze země. Podle Antonova Rusko pokračuje v poskytování veškeré možné pomoci afghánské vládě.

Komentáře

komentářů

TOPlist