Každý mejdan jednou končí : Dluh USA překonal hranici 19,5 bilionu dolarů

Když nastoupil americký prezident Barack Obama do prezidentského úřadu, byl státní dluh USA na úrovni 10,63 bilionu USD. Aktuálně k 31. srpnu 2016 je už tento dluh 19,51 bilionu dolarů. A očekává se, že ke konci Obamova prezidentského období bude blízko 20 bilionům USD.

Tento strmý růst způsobil, že se za posledních necelých 8 let americký státní dluh téměř zdvojnásobil. Ve vztahu k národní ekonomice, podle hodnocení MFF, představuje státní dluh USA 107,5% HDP.

Pro připomenutí: účinnost zákona o dluhovém stropu v USA je pozastavena. Do 15. března 2017 si vláda může k financování svých aktivit půjčovat kolik potřebuje. Potom ovšem zákon znovu vstoupí v účinnost, a vláda bude muset buď znovu zvednout úroveň státního dluhu a nebo přijmout „mimořádná“ opatření.

Dluh je v přepočtu přibližně 471 bilionů Kč. Úroky a obsluha takového dluhu není levnou záležitostí. Ekonomická síla USA stojí z velké části na dolaru, vojenské moci, kontrole surovin a politické dominanci ve světě. Přicházející multipolární uspořádání světa tyto pilíře moci citelně oslabuje a dluhy rostou. Co bude s USA za dalších 8 let?

Komentáře

komentářů

dluh USA
TOPlist