Jemenská past na Saúdy může zničit celé pouštní království

Saúdská koalice se dostává do pasti. Zatím co se jemenští disidenti za hranicemi dohadují o legitimitě šíitských povstalců Hutíů, sami Hutíové vedou v Jemenu už několik měsíců úspěšně boj s okupačními silami Saúdské Arábie a SAE. Povstalci sice museli ustoupit z přístavu Aden, ale zvyšují zde partyzánskou aktivitu. Současně jemenci vtahují nepřítele hlouběji do země, kde připravili už několik obklíčení v pouštních horách. Saúdi ztrácejí techniku, letadla i vojáky.

A co víc, oddíly Hutíů se už probily do hloubky 15 kilometrů na území Saúdské Arábie a čekají na příkaz pokračovat v ofenzivě. „Dojdeme do paláce krále Salmana. Máme pro Saúdy mnoho překvapení“, tvrdí jemenští povstalci. Podle informací představitelů jemenských sil jsou ztráty saúdské koalice ohromné. Za poslední měsíc ztratila 1200 vojáků a důstojníků, balistickými raketami bylo na vojenské letecké základně zničeno přes 20 letadel F-15 a 9 vrtulníků, zasažena byla tanková kolona, kde Saúdi přišli o 13 tanků 45 Commandos, a potopeny byly i 2 koaliční lodě.

Podle saúdskoarabských představitelů bude Jemen pokořen do měsíce, ale prozatím tomu nic nenasvědčuje. Spíše naopak. Ekonomické problémy Saúdské Arábie se díky vojenské avantýře v Jemenu pouze prohloubí. Agrese nebyla schválena RB OSN. Rijád požádal o vojenskou pomoc Súdán, jehož kontingent se už přemisťuje do Adenu. Proti Hutíům bojují i příslušníci Al Kajdy a Islámského státu, jejichž základny se nacházejí v jemenských pouštích. Přes všechny těžkosti chystají velitelé povstalců rozsáhlý útok na východní provincie Saúdské Arábie, kde žije velká část jejich šíitských souvěrců.

Video: záběry z Jemenské fronty a z konference zástupců jemenských povstaleckých organizací při jejich návštěvě v Moskvě

Komentáře

komentářů

jemen ansar allah
TOPlist