Izrael podpoří ruskou vojenskou operaci v Sýrii

Jak oznámil představitel ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov, Izrael podpoří Rusko ve vojenské operaci v Sýrii. Dojde ke koordinaci ve vzduchu, na moři i v oblasti „technické spolupráce“. Hlavní americký spojenec na Blízkém Východě se tak neočekávaně postavil po bok Ruska. Jedná se o bezprecedentní událost. Boj proti Islámskému státu (IS) získává další rozměr.

Obě strany šli mnohem dál než je informační spolupráce a vývoj událostí je zajímavý i svou dynamikou. Začalo to návštěvou Benjamina Netanjahua v Moskvě, kde izraelského premiéra doprovázeli náčelník štábu pGadi Eizenkot a velitele vojenské rozvědky (Aman), generálmajor Hertz Halevy. Minulý týden se velká delegace ruského generálního štábu vydala do Tel Avivu, kde s izraelským vojenským vedením diskutovali regionální bezpečnostní otázky a výsledky prvního týdne kampaně ruských leteckých sil v Sýrii. A už nyní izraelští vojáci zahájili společné trénování situací pro zajištění bezpečnosti letů nad Sýrií. Při štábu izraelských vzdušných sil bylo zřízeno koordinační centrum pro spolupráci s ruskou leteckou skupinou v Sýrii.

Spojené státy z takového vývoje situace jistě nemají radost. Všimněte si, že toto vše se děje na pozadí demonstrativního chlazení mezi Ruskem a USA v otázce Sýrie. Oznámení spolupráce Ruska a Izraele přišlo po tom co američané odmítli setkání s ruskou delegací, kterou měl vést premiér Dmitrij Medvěděv.

Rusko a Izrael se dohodly na koordinaci úsilí v syrské otázce. Trvalo to méně než jeden měsíc, a strany se posunuly od memorand k činům. Pro zahraniční politiku poměrně rychlé tempo. Někteří ruští analytici jako například Alexej Panin hodnotí spolupráci jako bezprecedentní a historický krok.

Rusko postupuje opatrně a nemá příliš velký zájem o rozšíření koalice. Jeho klíčovým favoritem syrská armáda, ale bojuje tam i Hizballáh, oddíly domobrany, íránské jednotky, Kurdové a je možné že se připojí i Irák, který vážně uvažuje o pozvání Ruska k vyřešení situace i v Iráku. Na Blízkém východě je nemožné souhlasit s každým. Arabové se nemohou dohodnout mezi sebou a proto je potřeba správně nastavit priority. Rusko má hlavní spojence v regionu Sýrii a Írán. A vyvážený vztah s Izraelem, řekl Panin.

Photo by nagillum

Komentáře

komentářů

Photo by nagillumPhoto by nagillum
TOPlist