Írán zahajuje zákaz dovozu ze Spojených států

Ministr průmyslu a obchodu Íránu Mohammed Reza Nematzade představil směrnici o zákazu dovozu spotřebního zboží z USA do Íránu, informovala ve čtvrtek íránská televizní stanice Press TV.

Ministr uvedl, že rozhodnutí se zakládá na návrzích, které předložil nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí, v dopise íránskému prezidentovi Hasanu Rúhánímu.

Chameneí zdůraznil v tomto dopise, že provádění Společného komplexního akčního plánu k íránskému jadernému programu by mělo vést k rozvoji íránské ekonomiky. Zejména, řekl, musí íránská vláda splnit řadu úkolů, včetně – posílení národního výrobce a kontrolu dovozu ze Spojených států.

Dříve íránská média informovala o setkání Chameneího se studenty, kde nejvyššího duchovní vůdce řekl, že Spojené státy stále zůstává hlavním nepřítelem Íránu.

Smlouva o íránském jaderném programu byla podepsána mezi Íránem a „šestkou“ mezinárodních zprostředkovatelů (pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německo) 14. července ve Vídni. Dohoda má za cíl zajistit výlučně mírovou povahu íránského jaderného programu výměnou za odstranění všech mezinárodních a jednostranných sankcí uvalených proti Íránu. Smlouva vstoupila v platnost 18. října 2015.

Foto: Press TV

Komentáře

komentářů

TOPlist