Írán poslal do Evropy první ropný tanker po ukončení sankcí

Z ropného terminálu na ostrově Kharg v Perském zálivu vyplul ke břehům Evropy první ropný tanker po ukončení protiíránských sankcí. Tanker patří společnosti Litasco, která zajišťuje dodávky skupiny Lukoil. Kapacita tankeru je 1 milion barelů ropy. Na transport se připravují i francouzské, španělské a čínské tankery.

Írán chce zvýšit těžbu ropy ze současných 1,3 milionu barelů denně na 1,5 milionu barelů do konce března. Íránská ropa bude nadále vyvolávat tlak na světovém trhu s ropou, kde probíhá boj o trhy. První obětí cenové války se stal Azerbajdžán, který musel provést devalvaci a požádat o půjčku u MFF.

V nepříjemné situaci se nachází i Saúdská Arábie, kde se díky nízkým cenám ropy začíná zřetelně projevovat problém s plněním státní kasy a na ekonomickou situaci mají vliv i válka v Jemenu a podpora militantních islamistů v Sýrii.

Írán bude navíc prodávat svoji ropu poprvé za posledních deset let levněji než Saúdská Arábie. Slevy platí na prodeje těžké ropy. Iranian Oil nabízí slevu 2,60 $, Saudi Aramco slevu 2,40 $ za barel.

Photo by hemkes

Komentáře

komentářů

Photo by hemkes
TOPlist