Hillary Clinton: Saúdská Arábie financuje Al Kajdu, Taliban a další teroristy

WikiLeaks publikoval korespondenci bývalé ministryně zahraničních věcí USA Hillary Clinton, ze které je jasné, že v Bílém domě dobře vědí kdo a jak sponzoruje teroristy.

V korespondenci mezi Hillary Clinton a americkým ministerstvem financí se uvádí, že Saúdská Arábie poskytovala finanční podporu mezinárodnímu terorismu. „Saúdská Arábie je hlavním zdrojem financování sunnitských militantů po celém světě“, uvádí se v dokumentu.

Saúdští představitelé přesvědčovali, že jejich zpravodajské služby aktivně bojují proti terorismu v zemi i ve světě. Nicméně, rostoucí aktivita Daesh přivedla mnohé k otázce, odkud se u teroristické skupiny berou finanční prostředky a kdo za to nese odpovědnost.

Hillary Clinton, která v té době zastávala funkci ministra zahraničí, vysvětlila v korespondenci, jakou roli hraje pomoc Saúdské Arábie teroristické skupině.
„Saúdská Arábie je důležitým zdrojem finanční podpory pro Al-Kajdu, Taliban a jiné teroristické skupiny, včetně Hamásu, který ročně dostává miliony dolarů ze saúdskoarabských zdrojů“, píše ex-ministryně.

Vysvětlila také rozpor ve slovech a činech Saúdské Arábie. Podle jejího názoru, vláda země přijala pouze „dílčí opatření“ pro boj s terorismem v zahraničí. Saúdská Arábie nechce chtít bojovat s terorismem za hranicemi a snaží se zabránit USA stabilizovat situaci v Afghánistánu a Pákistánu, míní politička.

Photo by US Mission Geneva

Komentáře

komentářů

clinton hillary
TOPlist